Senin Yolun Hangisi

“Çocuklar Nasıl Başarır?”  İsimli kitapla tanışmıştım Bahar Eriş’ le ilk olarak sonrasında o anlatım, o araştırmalar, o akademik bilgiler her bir nöronumda nasıl bir etki bıraktıysa diğer kitaplarını da sırasıyla okudum. Hepsi ayrı keyif hepsi ayrı bilgi kaynağıydı. Farklı başarılar, farklı hikayeler, farklı araştırmalardı en çok etkilendiğim belki. Sonrasında başarı hikayeleri ayrı keyif verdi okurken/dinlerken bana. Başarmak için yapılan mücadele, hiçbir başarı kolay elde edilmiyordu ne de olsa…

“Akış” terimi neydi peki? Blog için yazı yazarken yaşadıklarım mıydı? Yoksa saatlerce yürüyüp hiç yorulmamak mı? İnsanlara dokunacak projeler planlarken mi akışa giriyordum? Ya da çocuk ve eğitimle ilgili sohbet ederken mi? Ya da bana değer katacak beni geliştirdiğini düşündüğüm kitaplar okurken mi? Ya da bir şeyler üretmenin verdiği keyifle zamanı unuttuğum anlar mıydı?  İşte akışı yakaladığımı düşünüp kelime anlamını sorgulatmıştı bana Bahar Hanım kitaplarıyla.

Şimdi de Aristo’nun “edudaimonia”, Maslow’ un “kendini gerçekleştirme”, Viktor Frankl’ ın “logoterapi”, Csikszentmihalyi’ nin “akış”, Ken Robinson’ un “öz”, Japonlar’ un “ikigai”, Doğan Cüceloğlu “gönlünün muradına ermek”* terimleriyle adlandırdığı, kişinin potansiyelini performansa dönüştürdüğü*  alanı bulmasına yardımcı olacak yol ve yöntemler dizinlerini anlattığı kitabıyla bizimle.

“Senin Yolun Hangisi?” kitabıyla dünyaya geliş amacını bulma yolculuğuna hazır mısın? Çabanın zaferini görmeye, doğal eğilimleri nasıl keşfedeceğini öğrenmeye, kendini/çocuğunu tanımaya, kendini unuttuğun anlarda kendini bulmaya (akış), alışkanlıkların önemini fark etmeye hazırsan bu kitabı okumalısın.

Yazarın diğer kitap yorumlarına aşağıdaki linklerden ulabailirsiniz;

https://annerehberi.com.tr/post/korkmasaydin-ne-yapardin

https://annerehberi.com.tr/post/anne-beynim-ac

https://annerehberi.com.tr/post/cocuklar-nasil-basarir

https://annerehberi.com.tr/post/golgedeki-yildizlar

 

 

 

Yazar Hakkında

/images/manolya-1.png

Manolya GÜMÜŞAY

Eğitim Koçu

annerehberi.com.tr yazarı

Yazarın tüm makaleleri

Yorum yap