Seviyeye Göre İzlenecek İngilizce Çizgi Diziler Ve Diziler

Uzun araştırmalar sonunda seviyeye göre izlenecek çizgi diziler ve diziler yazımı tamamladım. Bu dizileri hazırlarken birçok kişiden görüş ve öneri aldım. Ben young learners, ilkokul, ortaokul, lise ve yetişkin olarak ayırdım. Öğrencilerin seviye ve ilgisine göre kategoriler arasında geçiş olabilir. Bir ailede bir öğretmen bunlardan herhangi birini çocuğuna ya da öğrencisini izletmeye karar verdiğinde önce kendisinin izlemesi önerilir. Ben yetişkin harici dizilerin seks ve küfür içermemesine dikkat ettim. Her kültür farklı olduğundan aile ve öğretmen kendi çocuğuna öğrencisine en uygun diziyi seçeceğine inanıyorum.

YOUNG LEARNERS (3-6 yaş )

1)Robocar Poli

https://www.youtube.com/user/roivisual

Tamamen eğitim amaçlı bir çizgi film olup her bölümde ayrı bir ders vermektedir. Özellikle trafik kuralları ve değerler eğitimi üzerine temaları işlemektedir.

2)Pj mask

https://www.youtube.com/channel/UCY2jUnU118sVkdj2xafiJ0g

Türkçesi pijamaskeliler diye çevrilen bir çizgi filmdir. 3 karakteri vardır. Bu karakterler Baykuş kız, kedi çocuk ve kertenkeledir.

3) Super Truck, Car city

https://www.youtube.com/user/LouieMillimages

Bu çizgi filmin bir çok çeşidi var. Ama ana adı Car city yani Araba şehri. Bu çizgi filmin Türkçesi de mevcut. Özellikle erkek çocukların dikkatimi çekiyor.

4) Doctor Mac Wheelie

https://www.youtube.com/channel/UC7HjsxTK1GPDWyNmZ92TQsQ

Araba tamircisi Doktor Mac Wheelie yi anlatan bir çizgi film. Hem araba çeşitlerini öğreniyorlar hem de yeni bir meslek tanıyorlar. 5) Caillou

https://www.youtube.com/channel/UC4yQCVlLhTmOqX5kUkAGr0g

Kanada Menşeli bir çizgi filmdir. Bir zamanlar Türkiye'de çığır açmış olan çizgi filmin ana dili de İngilizcedir.

6) Paw patrol

https://www.youtube.com/user/OfficialPawPatrol

Türkçesi çevrilmemiş bir çizgi film. Bu bir avantaj. Köpeklerle beraber karakterimiz itfaiye, polis ve ambulansı tanıtan ve türlü türlü maceralar yaşayan bir ekip. Ben resmi sitesini paylaştım, her bölümün özeti mevcut, Youtube’ da bazı kanallarda 1 saatlik videoları mevcut ayrıca Netflix' de var.

7)Gogo

https://www.youtube.com/channel/UCmfCdFwN0i4h0FJDxmn_lVA

Temel seviye İngilizce öğretmek için tasarlanmış bir çizgi dizi. Seviyesi A1 den başlıyor, yaş aralığı 3-9 ' dur. Direkt konu konu veriyor ve İngilizce alt yazılı, derste direk kullanabilirsiniz. Meslektaşım Birsen Demirkol Sarıtoprak' ın önerisidir.

8)Pokoyo

https://www.youtube.com/channel/UC34mvxbzl-tk5AXpFaQksWg Pepeye benzerliği ile dikkat çeken çizgi film İspanyol menşeilidir. Okul öncesi grup için tasarlanmıştır. Meslektaşım Birsen Demirkol Saritoprak'ın önerisidir.

9)Peppa pig

https://www.youtube.com/user/theofficialpeppa

Arkadaşlık  ve yardımlaşma temalı bir okul öncesi çizgi filmdir. Domuz peppa ' yı , ailesini ve arkadaşlarını anlatır. Meslektaşım Birsen Demirkol Saritoprak'ın önerisidir.

İLKOKUL

1)) Super Why

https://www.youtube.com/channel/UCbxK6jzYms1iMkU9Kwvl0sA

Okul öncesi ve ilkokul grubu için temel becerileri kazandırmayı hedefleyen bir çizgi dizidir.

2) The Smurfs

https://www.youtube.com/channel/UCeY4C8Sbx8B4bIyREPSvORQ

Klasik Şirinler çizgi filminin İngilizcesi mevcuttur. Öğrencilerimizin ilgisini çekeceğini düşünüyorum.

3) Super wings

https://www.youtube.com/channel/UC0lUsYbxVZT0sJHtC4_JxmQ

Türkçeye harika kanatlar diye çevrilen popüler bir çizgi filmdir. Çizgi filmin kahramanları uçak kargolarıdır ama ana teması tüm kültürler ve milletlerdir. Orjinal dili İngilizcedir. 4) Fireman Sam

https://www.youtube.com/user/firemansamchannel

İtfaiyeci Sam diye Türkçeye çevrilen çizgi film popüler bir çizgi filmdir. Orjinal dili İngilizcedir. 5) Little Einsteins

https://www.youtube.com/user/SuperLittleEinsteins

4 küçük arkadaştan oluşan küçük Einsteinler'ın şekil değiştiren bir robotu mevcuttur. Her bölümlerinde bir klâsik şarkı ve klâsik bir resim mevcuttur. Aynı zamanda ülkeleri ve kültürleri de tanıyorlar.

ORTAOKUL

1) Polly Pocket

https://www.youtube.com/user/pollypocket

3-4 arkadaşım dünyasını anlatan Polly Pocket Tokat'ın her bölümde farklı bir teması vardır. Polly Pocket 11 yaşındaki ana karakterin herkesi küçültme sihirli gücüne sahip bir madalyonu vardır.

2) Mr.Men

https://www.youtube.com/channel/UCjT4aTfoAbCdvc7Z_CplgCg

1970 de kitap, 1974 teb itibaren televizyon dizisi olarak yayınlanan Mr. Meb serisi 2000 li yıllarda tekrar televizyona tekrar dönmüştür. İngiliz Amerikan ortak yapımıdır. 3) Brainchild

http://www.diziyo4.net/bolum/brainchild-1-sezon-1-bolum-izle

Nexflixde yayınlanan ve internette de bulabileceğimiz bir program olan Brainchild Türkçeye Parlak buluşlar olarak çevrilmiş. bu dizide çocukların merak ettiği bilim sorularına cevaplar bulabilirsiniz.

4) Sponge Bob

https://www.youtube.com/channel/UCaVizTgI4XVv9M2TfyVWP6A

Türkçeye Sünger Bob olarak çevrilen çizgi film popüler bir çizgi filmdir. Orjinal dili İngilizce' dir.

5) Garfield

https://www.youtube.com/channel/UCgDFVgTnw_W5DftgN2NQApQ

Defalarca filmi çekilmiş ve yıllarca çizgi filmin oynamış olan Garfield Amerika menşelidir. ingilizce çizgi filmi Ortaokul için çok uygundur.

6) Ben Ten

https://www.youtube.com/channel/UCoWgc1mqe-bcfb_lem7EyOg

Ben 10, Cartoon Network'te yayınlanmış ABD yapımı çizgi dizi. Kahramanımız Ben Tennyson. Türkçesi Türkiye'de çok popüler olmuş bir çizgi filmdir.

7) Spiderman Cartoon

https://dizipub.co/spider-man-1-sezon-1-bolum/

Örümcek adam serisinin çizgi filmi Ortaokulu öğrencileri için dikkat çekici olacaktır.

8) Scooby – Doo

Best of Scooby-Doo!

Yazar Hakkında

/images/tugba-gorsel.png

Tuğba BADEMCİ KAYDET

İngilizce Öğretmeni

Yazarın tüm makaleleri

Yorum yap