Dijital Dünyada Çocuk Büyütmek

"Doğumgünü hediyesi olarak Anne Rehberi yazarına ne alınır"? diye sormuş kendi kendine @ijlaldundar . İçinden gelen sese kulak vermiş ve bu kitabı almış "Dijital dünyada çocuk büyütmek". İyi de yapmış. Çok oldu kitabı bitireli @ijlaldundar sadece hazır ve nazır yayın sırasını bekliyordu. Şimdi kitap yorumuna geçme zamanı.

"Ekran başında geçirilecek doğru süreye ve televizyonlara, dokunmatik ekranlı cihazlara, cep telefonlarına ve bilgisayar oyunlarına uygun seviyede erişime karar vermek – bağımlılık ve siber güvenlik meseleleri düşünüldüğünde- modern ebeveynlerin karşı karşıya kaldığı dijital ikilemlerden sadece birkaçı."

Biz çocukluğumuzu gökyüzüne bakarak geçirdik, ekranlara değil!

Peki, sizce olması gereken hangisi?

Konu neredeyse bu dönem çocuk sahibi olan bütün ebeveynlerin ortak konusu oldu. Hal böyle olunca konu hakkında uzman yazıları, kitaplar yazılıyor seminerler düzenlenir oldu. Bizde hem kendi çocuklarımızı daha sağlıklı büyütmek hem de sizlere biraz faydalı olabilmek adına mümkün olduğunca konularla ilgili güncel çalışmaları takip etmeye çalışıyoruz. İşte şimdi de böyle bir kitabı ele alıyoruz yine “Dijital dünyada çocuk büyütmek”.

Kitabın kaynakça bölümünde yer alan kaynak listeleri, zaten kitabın ne kadar fazla kaynaktan faydalanarak hazırlandığını gösteriyor bize. Kitabı, gerek konu başlıkları gerekse konular içerisinde küçük çerçevelere alarak belirttiği özet bölümleri ile başucu kitabı yapabilirsiniz.

Kitabın adına baktığımızda “Dijital dünyada çocuk büyütmek” sadece çocuklarımızı konu ile ilgili daha bilinçlendirmemiz için yazılmış gibi gözükse de aslında bizlerinde çok fazla faydalanacağı bir kitap. Hepsini sadece çocuklarımız için değil kendimiz için de uygulamamız gereken yöntemler, bilgiler, sistemler topluluğu.

Öncelikle çocuk gelişimine dair önemli 7 yapı taşı var ele alınan kitapta. Teknoloji bunların her birini nasıl destekler ya da nasıl engelleyebilir? Kitabı okumaya başladığınızda bunların tamamının yanıtını buluyorsunuz. Konular kısaca aşağıda yer alan başlıklar açısından ele alınmış;

 1. Bağlar ve ilişkiler
 2. Dil gelişimi
 3. Uyku
 4. Oyun
 5. Fiziksel hareketlilik
 6. Beslenme
 7. İfa- işlevi becerileri

Kitabı okurken altını çizdiğim bölümlerden bir kısmı ise;

 • Küçük çocuklarımız için teknoloji mutlaka zehirli ya da tabu değildir ama onu çocuklarımızın gelişim ihtiyaçlarına uygun biçimlerde kullanmadığımızda tehlikeyle flört ediyoruz demektir.
 • Ekran başında geçen zaman- açık alanda geçirilecek zaman dengeli olmalı.
 • Çocuklarımızı dijital bakımdan yetersiz kılmadan, teknolojiden sağlıklı ve kullanışlı biçimde nasıl en fazla yararlanabileceğimiz konusunda rehberlik arayışındayız.
 • Bisiklete binmeyi öğrenmeden önce ekranlara tıklamayı, sürüklemeyi, büyültüp küçültmeyi öğrenen çocuklar.
 • Günümüzde çocuklar cihazları gittikçe artan sürelerde kullanıyor.

http://annerehberi.com.tr/2019/04/18/cocuklari-sanal-dunyadan-koruma-semineri/ yazımızda da bahsettiğimiz gibi 8-18 yaş arası sosyal medya, facebook veya whatsupp gibi sosyal mecraları ya da 3T’ yi 7-8 saat kullanmak bu yaş grubu çocuk gelişimi için nasıl dehşet verici bir ortalamadır, nasıl bir süredir?

Eğri oturup doğru konuşalım değerli okurlar, biz çocuğumuza örnek olmalıyız, söylediklerimizle değil yaptıklarımızla onlara ışık tutmalıyız. Gelin bu konuyla ilgili kitaplarla yolculuğumuza ilk adımı atalım. Önce biz bilinçli, sağlıklı kullanmayı öğrenelim teknolojiyi, sonrasında bizim ilgi, sevgi ve kurallarımıza ihtiyacı olan çocuklarımıza öğretelim.

Şimdilik bu kadar sevgiyle kalın.

 

 

 

 

Yazar Hakkında

/images/manolya-1.png

Manolya GÜMÜŞAY

Eğitim Koçu

annerehberi.com.tr yazarı

Yazarın tüm makaleleri

Yorum yap