Kendime Merhaba

Evin var, araban var, en güzel tatillere gidiyor, ünlü konserlerini kaçırmıyorsun, çocukların en iyi eğitimleri alıyor, yabancı dadılarla büyüyor ama hayata hep asık suratla, kapkara güneş gözlüklerinin arkasından bakıyorsun.

Oysa hayata gözlüklerini çıkarıp baksan, çevrendeki renklerin, yaşamda gerçekten ‘Var Olma’ nın hayatına getireceği güzellikleri bir fark etsen, neler değişecek bir bilsen. Aslında bir kez gülümsesen hayata, hayat da sana gülümseyecek biliyor musun?

Hayatın renkleri, ağacın yeşili, bir çocuğun gülüşü, kuşun sesi, suyun berraklığı, kahvenin mis kokusu gösterecek sana mutluluğu. İçindeki var olan boşluğu doldurduğun gün ‘Var Olacaksın’ asıl. ‘Var Ol’mak, gülümsemek öyle parayla, pulla, pahada ağır dünya maddeleriyle olmuyor. Alıyoruz, alıyoruz, giyiyoruz, geziyoruz da hayatımızdaki boşluğu bir türlü dolduramıyoruz. Bir türlü mutlu olamıyoruz. Hayatımızı öyle gereksiz dolgu maddeleriyle doldurmaya çalışıyoruz ki, sonu da gelmiyor bu dolduruşların, hep daha fazlasını istiyoruz. Ama içimizdeki var olan asıl mutluluk kaynağımız olan ‘Ben’liğimizi görmüyoruz, kendi içimize bakmak gelmiyor aradığımız mutluluğu bulmak için. Ya geçmişte, ya gelecekte olan zihnimiz engel oluyor içimizde zaten var olan kendi ‘Öz ben’liğimizi görmemize. Susmuyor, konuştukça konuşuyor, kendisini sürekli garanti de hissetmek için geçmişte yaşadığı deneyimleri ısıtıp ısıtıp önümüze sunuyor. Geleceği şimdiden kaygı ile beklememize neden oluyor. Peki, biz ne yapıyoruz? Kendi benliğimizi görmemize engel olan sis perdesinin yani zihnimizin arkasından bakıyoruz hayata, işte o nedenle gülümseyemiyoruz. Sis perdesini kaldırsak, zihnimize, düşüncelerimizin duygusunu bize yaşatan sevgili zihnimize bir dur desek ve Şimdi’yi, An'ı yaşamaya başlasak güzel olmaz mı? İşte o anda buluyoruz kendi benliğimizi, içimizde saklanan mutlu kendimizi.

Evet, ne diyor bu kadın yine diyorsunuz? Biliyorum 1 ay önce belki bu yazdıklarımı yazamazdım. Bunları yazabilmemi sağlayan 1 kitap girdi hayatıma. İyi ki girmiş diyorum. Arkadaşlarıma hediye olarak vermeye başladım. Piraye Erdoğan'ın "Seyir" kitabını herkese okumasını şiddetle önerdiğim bir kitap.

Sona doğru yaklaştıkça okumaktan vazgeçiyorsunuz. Bir panik kaplıyor içinizi. “Aman Allah’ım bitiyor kitap!”. Bitmesin istiyorsunuz Mina ve Ma ile birlikte çıktığınız yolculuk. Kendi değerini anlamak isteyenlerin yolculuğu aslında.

Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisinde en üstte bulunan “Kendini Gerçekleştirme” konusunu detaylı anlatımıyla öne çıkan bir kitap.

‘Şimdi’ nedir? ‘An’ nedir? Kendini gerçekleştirmek tam anlamıyla neyi ifade eder? Çözüm odaklı düşünmeyi nasıl sağlayabiliriz? Zihin nedir? Bilinçli düşünme nedir? Düşünceler nasıl kontrol edilir? İç sesim yani zihnim, neden hep olumsuz konuşarak asıl benliğimi görmeme engel oluyor? Yaşamda "Var olmak" tam anlamıyla neyi ifade ediyor? Zihnim hep neden geçmişle ilgileniyor? Zihinden özgürleşmek ne demek? Ne zaman gerçekten nefes aldığımızı hissedebiliriz? Bu soruların cevabı ve hayata farklı bir pencereden bakmak için, gerçek mutluluğu bulmanın peşine düşmek ve hayatda bir dönüşüm gerçekleştirmek için kendinize bir iyilik yapın ve lütfen bu kitabı okuyun.

Yazar Hakkında

/images/manolya-1.png

Manolya GÜMÜŞAY

Eğitim Koçu

annerehberi.com.tr yazarı

Yazarın tüm makaleleri

Yorum yap