ŞU HORTUMLU DÜNYADA FİL YALNIZ BİR HAYVANDIR

Elma Yayınevi’nden yayınlanan Ahmet Şerif İzgören’le tanışma kitabım olduğunu söyleyebilirim öncelikle. Tanışmakta ben geç kalmışım siz geç kalmayın diye bu kitaba web sayfamda özellikle yer vermek istedim. Hatice Moğol arkadaşımın tavsiye ettiği, yazın tatile çıkarken yanıma aldığım kitaplardandı. Hatice’ye buradan teşekkür etmek istiyorum. Sonra Hatice arkadaşımla Ahmet Şerif İzgören’in Adana’daki bir konferansına da katıldık birlikte.

Bir kitabı okurken hangi duyguları yaşamak isterdiniz? Ara ara gülümsetiyor ara ara hüzünleniyorsunuz. Bu kitabın en önemli özelliği içten bir yazı dilinin olması. Ama en çok hissettiğiniz nedir biliyor musunuz? Kendi hayatınızı şöyle bir kenardan inceletiyor size. “Sen dur bir dakika, bak bakalım hayatında bu anlattıklarım var mı?” diye, sizi bir kenara çekip hayatınızı izlemenizi sağlıyor. Önce kim olduğunuzu sonra değer verdiklerinizi sorgulatıyor. Dinlemeyi, iyiliği, idealleri, hırsı, gülümsemeyi, karar almayı, doğallığı, üretmenin önemini sorgulatıyor.

Yukarıda saydıklarımızı öyle içten bir dille öyle güzel kendi yaşadığı örneklerle, fıkralarla veya ünlü hikâyelerle size sunuyor ki, gerçekten neden bu kitabı daha önce keşfetmediğinizi soruyorsunuz kendinize. Hepsi de birbirinden değerli, ünlü düşünürlerin, şairlerin, bilim adamlarının söylediği sözlere de yer veriyor her konu başlığında.

Kitabı okurken gönüllülükle tanışıyorsunuz, küçücük bir iyiliğin sebep olduğu gülümsemenin paha biçilemeyeceğini. “İyilik yap karşılık bekleme, bilgiyi paylaş karşılık bekleme” , “ bilginin ışığını yaymaya geliyoruz” cümlelerini slogan edinen Türkiye Uğur Böcekleri projesiyle tanışıyorsunuz. Küçük iyilik fikirleri nedir, nasıl yapılır araştırıyor öğreniyorsunuz. Kısaca eğer hayatınıza değer katmak istiyorsanız Ahmet Şerif İzgören’le tanışma vaktidir.

Manolya Gümüşay

Eğitim Koçu    

Yazar Hakkında

/images/manolya.png

Manolya GÜMÜŞAY

Eğitim Koçu

annerehberi.com.tr yazarı

Yorum yap