TATİL

Tatil, çocuklarımızla daha uzun daha kaliteli zaman geçirebilmemiz için en iyi fırsat değil midir sizce de?

Koca bir yıl çalıştık, yorulduk, koşturduk zaman zaman ağladık, güldük soğuk günleri geride bıraktık. Tatil hayalleri kurmaya başladığımız bu günlerde hayallerimize heyecan, telaş ve  korkular ortak olmaya başladı. Hele de çocukla ilk defa tatile çıkacak olanlar için. Özlem duyar olduk belki de çocuksuz tatillerimize…

Demir Erdem’le ilk tatilimizin üzerinden 2 yaz geçmiş. Daha dün gibi aklımda her detayı Henüz 4 aylıktı. Hiç kolay olmamıştı karar vermek. Uzun süre araştırmış ve bebekli tatille ilgili arkadaşlarımın deneyimlerini dinlemiştim. Dinlemiştim dinlemesine ama yine de gönlümden geçeni yapmıştım. İyi ki yapmışım ve sık sık yapıyorum…

Çok rahat bir anne miyim?

Hiç değilim aslında.

Kolay mı oluyor?

Elbetteki hayır.

Sadece ertelemeyi sevmiyorum. Her durumun ayrı bir güzelliği olduğunu düşünüyorum. Çünkü biliyorum ki bugünler bir daha geri gelmeyecek. Çocuğumun gözlerindeki ışıltıyı görmek, bir şeyleri keşfetmesine, deneyimlemesine tanık ve ortak olmanın verdiği zevk her zorluğa değiyor.

Bir cesaretle evimizden çıktım,  farklı farklı yerlere gittim, farklı insanlar, ortamlar, kültürler gördüm, onlarca fotoğraf çektim çocuğuma harika anlar yaşatıp güzel güzel çocukluk anıları bıraktım.

Sonra da aaa ne de güzel oluyormuş işte diyerek anlatmaya başladım. Daha ne olsun…

Çocuklarınızla tek başınıza tatile çıkmaktan korkmayın.

Unutmayın siz anne- baba olarak hazırsanız çocuklarınız çoktan hazır. Çocuklar bizim ritmimize düşündüğümüzden daha kolay ayak uyduruyorlar.

Her şeyi unutun, yaşadığınız anın keyfini çıkarın. Çünkü içinde bulunduğumuz koşullar değil bakış açımız mutluluğumuzu oluşturuyor.

  Öğretmen/Anne ÖZLEM ÖZTÜRK YILDIZ  

Yorum yap