Amasya Gezisi

Gezi hazırlığı yapmak en sevdiğim şeylerdendir. Ancak bu kez bir değişiklik yapıp hazırlık çalışmalarını gezide bize eşlik edecek olan yaramaz asistanlara verdim. Kısa bir Orta Anadolu turu olacaktı. 3-4 günlük 23 Nisan tatilini fırsat bilmiştik. Bir asistanıma Amasya diğer asistanıma ise Samsun’u vermiştim araştırmaları için. Araştırdılar gezilecek yerler, ne yenir ne içilir? Harika iş çıkardılar itiraf etmeliyim.

Sabah erken saatlerde çıktık yola ilk durağımız olan Amasya’ya doğru. Pozantı’yı geçtikten sonra kar başladı, inanmayacaksınız ama Amasya’ ya kadar kar yağdı. Keyifle sıcacık çayımızı yudumlayarak kar yağışı eşliğinde seyahat harikaydı. Nisan ayında kar görmekte varmış “Nisanda kar başkadır” :)

Şehre girişte Ferhat’la Şirin karşılamıştı bizi, ilk olarak asistanım uyardı, araştırdı, biliyor ya anlattı bildiklerini. Daha sonra otelimize geçtik. "Gesi Bağları" türküsü eşliğinde kahve, müthiş güzel bir atmosfer. Otel ismi genelde vermiyorum blog yazılarımda ama butik oteller ayrıcalıklıdır.  Bayılıyorum böyle küçük aile işletmelerine samimi, doğal, temiz, otantik @ciftekonakbutikotel . Harika oda, harika kahve, müzikler ve süper kahvaltı için buradan teşekkür ediyorum kendilerine. Kahvemin hiç bitmesini istemediğim andı o an... ♥Evet, her güzel şeyin sonu vardı ancak bizi başka güzelliklerin beklediği düşüncesi kaldırdı şahane butik otelin kafesinden.

İlk anda büyülenmiştim şehirden. ♥İlk durağımız lastikçi oldu :) gerçek diyorum, lastiğe küçük bir vida saplanmış o sorunu çözdük önce, aracınızla yolculuğa çıkıyorsanız böyle sürprizlere alışmalısınız :)  Sonra eşsiz manzarasıyla bizi bekleyen kaleye çıktık. Asistanlarım hem söylenir hem çıkarlar sorun değil yıllardır alıştık artık, onlarda bizde. Çok fazla merdiven tırmandık, her çaba bir zaferle biterdi mutlaka zirvede, manzara müthişti.... "Belgrad Kalesi" ni anımsattı bana, yukarıda nasıl bir manzarayla karşılaşacağını bilmeden yürümek. Sonrasında aracımızı otele bırakıp (zaten otel merkezde, yeri harika) yürüyerek çıktık Amasya sokaklarını adım adım dolaşmaya.

 "Sabuncuoğlu Şerefeddin Tıp Ve Cerrahi Tarihi Müzesi" otelimizin 200m aşağısındaydı, oradan başladık, şifalı bitkiler, o dönemlerde tıpta kullanılan aletler ekipmanlar, görsellerle anlatılıyordu. Her yeni yer yeni ufuk bizim için. Buradan sonra biraz ilerlediğimizde bizi saat kulesi ve muhteşem Yeşilırmak boyunca uzanan yalılar karşılıyor dimdik. Evet birçoğu restore edilmiş, butik otel yada restorant olmuş. Yeşilırmak kenarından usul usul yalılara bakarak yürüdükten sonra "Kral Kaya Mezarları" na giden köprüye ulaşıyoruz. Köprüden karşıya geçince başlıyorsunuz yine merdivenleri usul usul tırmanmaya, asistanlarım yine hem söyleniyor hem çıkıyor merak etmeyin, keyfi burada özellikle oğlum bayılır kaleler falan önce “çıkalım” der bizden çok ister, sonra "daha çok çıkacak mıyız?" der. Ama gittiğimiz her yerde uğranmadık yer bırakmayız, keyifle... Kral Kaya Mezarları’ ndan indikten sonra şehrin simgesi haline gelmiş "Hazeranlar Konağı” , “Etnoğrafya Müzesi" ni geziyoruz.

Hem yemeğini düzgün yemez benim bu asistanlar hem de sürekli acıkırlar ama bu kez hak ettiler o kadar tırmanıştan ve yürüyüşten sonra itiraf etmeliyim. Hemen köprünün ucunda manzara eşliğinde "Amasya mutfağı" nda yöresel yemeklerden tercihlerimizi yaptık ve biraz dinlenmiş olduk. Sonrasında ırmak kenarında dolaştık keyifle.

Şehirde en çok hoşumuza giden şeylerden biri de hiçbir dükkanın, mağazanın kendi renklerini kullanmamış olmasıydı tabelalarında özellikle Yeşilırmak kenarında. Mesela “Domino's Pizza” koyu ahşap renk üzerine altın rengi kalın yazı, “Ziraat Bankası” kırmızı rengi yerine yine bu renkleri kullanmıştı. Yeşilırmak kenarında bulunan bütün işletmeler görüntü kirliliği oluşmaması için bir örnek tabela kullanmaktaydı.

Ertesi gün Milli Mücadelemizin başlangıcının yazılı ilk belgesi olan Amasya Genelgesi’nin yazıldığı Saraydüzü Kışlası’nı ziyaret ediyoruz. Elimizde @sozcuyilmazözdil in son kitabı M. Kemal, göz yaşlarımızda M. Kemal, yüreğimizde M. Kemal. Ayrılıyoruz güzelim Anadolu şehri Amasya’dan Samsun'a doğru yol almak için...

 

Yazar Hakkında

/images/manolya.png

Manolya GÜMÜŞAY

Eğitim Koçu

annerehberi.com.tr yazarı

Yazarın tüm makaleleri

Yorum yap