Karavana Hayat

Bugün sizleri karavana hayat ile tanıştırmak istiyoruz. Kendileri karavanla Türkiye' yi gezen dört kişilik bir aile.  Hemen hemen hepimizin hayali bir karavan alıp seyahat etmek iken, Karavana Hayat hepimizin hayalini gerçekleştirmiş bir aile. Kamuda çalışan, çocuklu harika bir aile ile tanışacaksınız bu yazımızda. Yani kamu da çalışmak da, çocuklu olmak da, karavanla gezmek için engel değil.

Bize kendinizden bahseder misiniz?

Biz iki çocuklu bir aileyiz. Oğlumuz 14, kızımız 9 yaşında. Karı koca kamu kurumunda çalışıyoruz. Karavan ile seyahat ediyoruz.

Karavan alma fikri nasıl ortaya çıktı? Kimin fikriydi?

Ailecek gezmeyi seviyoruz. Daha az maliyete daha çok gezmek için karavan almak istedik

Karavan almak Selda 'nın fikriydi.

Şu ana kadar karavanınızla nereleri gezdiniz?

Ankara-Çanakkale-Istanbul-Bursa-Eskisehir-Kayseri-Nevşehir-Balıkesir-Aydın-Denizli-Izmir-Muğla-Antalya-Hatay-Gaziantep-Urfa' yı çocuklarımızla beraber keşfettik. Bu yaz rotamızı ise Ordu' dan başlayarak Ordu-Giresun-Trabzon-Rize-Artvin ve Batum olarak Doğu Karadeniz turu olarak belirledik.

Biz daha önce Karadeniz’ i gezdik. Ancak çocuklarımız hiç görmedi. Bu gezi ile onlara hem Karadeniz Bölgesini tanıtmak hem de Batum 'a kadar giderek yurt dışı deneyimi yaşatmak istiyoruz.

 

Gezeceğiniz yerleri seçerken nelere dikkat ediyorsunuz?

Daha önce görmediğimiz yerleri görmek çocukların merak ettiği yerleri birlikte keşfetmek önceliğimiz oluyor.

Karavanın özellikleri nelerdir?

Karavanımız çekme karavan. Yani aracımızın arkasına takıp onu istediğimiz yere cekebiliyoruz. Karavanımız 4 kişilik. Çocuklarımızın uyuyabileceği ranzası var. Ayrıca mutfağı, banyosu, tuvaleti her şeyi içinde mevcut küçük bir ev gibi.

Güneş panellerimiz sayesinde elektriğimiz var. Su depomuz sayesinde Suyumuz var. Buzdolabımız var.

Yani gayet temiz ve konforlu bir ortam.

Çocuklu ailelere tavsiye eder misiniz ve çocuklarınızda ne gibi değişimler oldu?

Çocuklu ailelere kesinlikle tavsiye ederiz. Çünkü bizim maceramızda çocuklarımıza daha çok yer gezdirebilmek ülkemizi tarihimizi yerinde yaşayarak öğrenebilmek adına başladı. Ankara'ya gidip Anıtkabir'i gezdirdik çocuklarımıza. Oradan Çanakkale 'ye gittik. Birlikte şehitliği gezdik. Rehber eşliğinde tarihimizi bizzat yerinde gördük dinledik. Pamukkale’ yi gezdik hayran kalarak. Efes’ i gezdik. Urfa Göbeklitepe' ye gittik. Antep 'in Urfa' nın Hatay 'ın kültürünü gösterdik onlara. İstanbul 'un tarihine, sarayına, camilerine, müzelerine, boğazına, güzelliğine hep birlikte tanık olduk. Antalya 'nın Muğla’nın denizine kumuna güneşine hayran kaldık....

Düşünün ne çok şey kattı bu geziler çocuklara ve katmaya da devam ediyor. Her gezi farklı bir renk katıyor hem onlara hem bize. Bunca şeyi birlikte ailecek yaşamanın tadı bambaşka oluyor. Sonra oturup muhabbet ediyoruz. Birlikte anılarımız oluyor…

Hayatınızda neler değişti?

Ailecek ortak bir hobimiz oldu. Daha çok yakınlaştık. Karavan küçük ve samimi bir ortam, televizyon yok. Daha çok sohbet daha çok oyun var. Görev dağılımı ve herkesin bir sorumluluğu var. Bu dayanışmayı arttırıyor

Peki, zorlukları var mı?

Her işimizi kendimiz yapıyoruz bu da en zor tarafı aslında :) . Yemek yapıyoruz. Bulaşık yıkıyoruz. Çamaşır yıkıyoruz. Kamp alanlarında odun toplayıp ateş yakıyoruz. Ama görev dağılımı yapınca hiç zor olmuyor.

Instagram: https://www.instagram.com/karavanahayat/

Yazar Hakkında

/images/manolya-1.png

Manolya GÜMÜŞAY

Eğitim Koçu

annerehberi.com.tr yazarı

Yazarın tüm makaleleri

Yorum yap