Evde Kal Ama Birlikte Kal

Evde olduğumuz şu günlerde, gerek biz yetişkinler gerekse çocuklarımız fazlasıyla ekrana maruz kalıyoruz. Alışverişlerimiz internet üzerinden, çocukların canlı dersleri zira öyle. Sosyalleşmelerimiz sosyal medyanın dışına çıkamıyor, ne kadar daha sürecek bu süreç bilinmez. ‘Evde Kal’ ama ‘Birlikte Kal’ düşüncesiyle ailecek geçirdiğimiz zamanlar; herkes telefonunu, tabletini alarak bir köşeye çekilmek değil, birlikte bir şeyler paylaşarak, öğrenerek geçireceğimiz zamanlar olmalı. Elbette insan bir köşeye çekilip, bireysel zaman da geçirmek istemiyor değil. Bunu da zaman zaman yapmalı; fakat ruh sağlığımız açısından, ailecek birlikte paylaşımlarımızı daha verimli hale getirmek için birkaç öneride bulunmak istiyorum naçizane.

Öncelikle rutinlerimizden ve düzenimizden taviz vermemek gerekiyor. Erken kalkıp, günü verimli geçirebilmek için çocuklarla beraber ortak bir planlama yapılabilir. Her zaman söylediğimiz; çocuklarla beraber kitap okuma rutini ihmal edilmemeli. Onun dışında, kutu oyunları ailecek yapılabilecek en güzel aktivite. Ekrana bolca maruz kalan çocuklarımız için özellikle dikkat geliştirme setlerini, hafıza oyunlarını, bulmacalı aktivite kitaplarını, yapabilecek yaşta ise su doku çözmelerini tavsiye ederim. Birbirimize gün içerisinde bilmeceler sormak da çocuklar için çok faydalı.

Önerebileceğim bir diğer şey ise; gizli nesneleri bulma üzerine farklı farklı kaynaklar var, o kaynaklardan edinebilirseniz çocuklar hem çok seviyorlar hem de odaklanmayı güçlendiriyor.

Etkinlikleriniz illa hazır materyaller veya oyunlar olmak zorunda değil. Mesela çiçek ekin beraber, bakımına ve büyümesine tanık olmak sizlere iyi gelecektir. O günü kendinizce önemli bir gün ilan edin ve ev partileri düzenleyin. Bir gün çıktığınız doğa gezisinde topladığınız kozalakları boyamak da iyi bir fikir olabilir. Zorluk derecesi yüksek büyükçe bir puzzle, ev halkını bir araya toplayacaktır. Evinizi beraberce dekore edin. Çocuklarla mutfağa girin ve yeni tarifler deneyin. Nasılsa şu süreçte çat kapı gelecek bir misafir olmayacaktır, bırakın biraz dağılsın ortalık.

Çocuklara da ev işlerinde yardımcı olmalarına izin verin. Odalarını toplamak, kitaplıklarını düzenlemek dışında; çamaşırları asıp katlamaya, sofrayı kurmaya, toz almaya yardımcı olabilirler. Bizlerin çocukları ev işlerine dahil etmememiz, tahmin edebiliyorum yardımcı olacaklarına daha çok bize iş çıkartmalarına sebep olabiliyor. Ama unutmayın; onlar için her şey bir oyun. Illa ki çocuklarla oyun oynamak için belli bir zaman ayırmak gerekmiyor. Onlar çok daha basit düşünüyorlar. Çorapların çiftlerini bulup katlamak, eşleştirme oyununun bir yolu. Sofraya tabak, çatal, kaşıkları dizmek; yapboz oyununun bir parçası. ‘Haydi! şu kumandayı bulun’ demeniz; hazine avından farksız olabilir. Dolaplarını açıp umarsızca dağıtıp kıyafet değiştirip durmaları; büyük bir parti onların gözünde. Sonrasında toplamalarını isteyerek ya da beraberce toplamak şartıyla buna müsaade etmek gerek. Zaten evde olduğumuz şu süreçte, kısıtlı alanlarını daha da kısıtlamayalım.

Biliyorum pandemi sürecinde hepimiz yorulduk, yıprandık. Ama inanın keyif almayı denerseniz; yorgunluğunuz da yarıya inecektir. Kendinizi kısıtlamayın ve bolca atın kendinizi doğaya :)

 

Yazar Hakkında

/images/secil-karabel-1.png

Seçil Karabel

Yazar

Yazar hakkında

Yazarın tüm makaleleri

Yorum yap