KONYA-ESKİŞEHİR GEZİSİ

Uzun zamandır aklımızda olan bir şehir gezisini yaptık geçtiğimiz 23 Nisan tatilinde. Hep söylerler Eskişehir’i görmemizi, herkesten duyarız “Yılmaz Hoca şöyle yapmış şehri, böyle yapmış Porsuk Çayı’nı, Balmumu Müzesini, Odun Pazarı Evlerini görmeniz gerek” diye. Nihayet kısmet oldu. 3 günlük 23 Nisan tatilini fırsat bildik ve bir plan yaptık arkadaşlarla.

Konya yol üzerindedir, yaz tatillerinde genellikle uğranır da Eskişehir biraz ters gelir Adana’ya. 8 saattir çünkü 3 gün için değer mi? (biz kolay yolunu bulduk :) )Yeni şehir görecekseniz biraz da yorulacaksınız elbet, adım adım gezeceksiniz şehri, çocuklarınız da alışacak size ayak uyduracak. Yeni şehir gezileri, yeni yerler görmek güzeldir, sevmeyen var mı gezmeyi?

Prodoss Adana ‘nın önerisi üzerine gezimize Asya Lale Konya Üretim Çiftliğinden (İsmil Çınaroba Mevkii, 42060 Karatay/Konya, (0332) 237 55 21 ) başladık. Karatay İlçesi geçince sağ tarafta hemen, Nisan ayında 2 hafta harika bir görüntü oluyor. Sonrasında soğan üretimi için kesiyorlar bütün laleleri, kesme çiçek olarak değeri yoktur lalenin. Bizde son zamanlarına yetiştik ve güzel görüntülerle büyülendik tabiki. Asya Lale Konya Çiftliği’ni aradığınızda zaten gerek Konya içinden gerekse Konya dışından ziyaretçi kabul ediyorlar. Ama bunun için gelecek yıl Nisan ayını beklemeniz gerekiyor.

Laleri gördükten sonraki durağınız Türkiye’nin Tübitak destekli ilk Bilim Merkezi olma özelliğini taşıyan içi muhteşem etkinlik, deney ve görsel zenginliklerle dolu olan Konya Bilim Merkezi oldu. Daha önce de gitmiştik ancak sürekli yenilikler, eklemeler vs. yapılıyor. Planetaryum da da film seanslarını takip ederek istediğiniz filme girebiliyorsunuz. Bence çocukların her yaş döneminde gidip görmesi gerekiyor. İlkokula da hitap ediyor, ortaokula da liseye de. Detaylı bilgiye http://www.kbm.org.tr/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Konya’da çocukların en keyfi aldığı yerlerden biri de şüphesiz “Tropikal Kelebek Vadisi” http://www.konyakelebeklervadisi.com/ . Tamamen Belediye Başkanın özel ilgisinden dolayı böyle bir bahçe tasarladığı söyleniyor. Çevrede gördüklerimizden farklı, yabancı ülkelerden getirilmiş çocuklarınızla kozalarını dahi gördüğünüz bin bir çeşit kelebekle dolu güzel bir merkez. Merkeze girdiğiniz andan itibaren rengârenk, irili ufaklı, kah başınıza konuyor kah omzunuza konuyor.  Ya da karşınızda danslarını izliyorsunuz resmen.

Bu gittiğimizde değil ama önceki gidişimizde uğradığımız “80.000 De Devrialem Parkı” var mesela bir de. T-rex, Pamuk Şekeri ve Cihan-ı Türk Parkı olmak üzere üç konsepti bir arada bulabilirsiniz. http://www.80bindedevrialem.com/ .

3 günlük kısa gezimizde en çok hoşlandığım bölüme geldi şimdi sıra. Adana-Eskişehir arası 8 saattir arabayla gittiğinizde. Ancak Konya’ya kadar gidip oradan sonrasında Yüksek Hızlı Trenle (https://ebilet.tcddtasimacilik.gov.tr/view/eybis/tnmGenel/tcddWebContent.jsf biletleri çok önceden alsanız iyi olur çünkü İstanbul Konya hattı olduğundan aşırı yoğunluk oluyor ) Eskişehir’e geçerseniz 1 saat 40 dakikada Eskişehir’de oluyorsunuz. Avrupa standartlarında ilden ile, ülkeden ülkeye geçmişiz gibi hissettik kendimizi, yorulmadan, zamandan maximum tasarrufla hem de.

Eskişehir’de 1 gününüzü kesin ayırmanız gereken bir Sazova Bilim, Kültür ve Sanat Parkı var. Masal Şatosu, Uzay ve bilim Merkezi, Su Altı Dünyası, Miniatürk gibi konsept merkezleri içinde barındırıyor. Şansımıza gittiğimiz gün Büyükşehir Belediyesinin 23 Nisan Şenlik Programı vardı. Şişme oyun parkları, koca ayak yürüyüşü, çuval, halat çekme gibi yarışmalarla renklendirmişler programı. Seneye 23 Nisan Programınıza kesinlikle alıp, çocuklarınızın keyifli bir gün geçirmesini sağlayabilirsiniz.

Şehrin içi mi? Evet gerçekten Yılmaz Büyükerşen çalışmış diyorsunuz. Şehrin Merkezi’nde kocaman bir alanı trafiğe kapatmış. Akın akın yerli turist geliyor, Balmumu Müzesini görmeye, Eski Odun Pazarı evlerini görmeye. Odun Pazarı Evleri Bölgesinde birkaç tane daha müze var gezebileceğiniz, Atlıhan Çarşısı var hediyelik alabileceğiniz. Porsuk çayının kenarı derseniz öğrenci kaynıyor. Elinde çerezi, notları, içeceği ile hoş bir sohbet dönüyor su kenarında çimlerin üzerinde ve kenardaki kafelerde. Çayda ise gondolla, tur tekneleriyle geziyorsunuz tabi sıra bulabilirseniz! Yüksek hızlı treni daha önce keşfetseydim kesinlikle çok daha önce giderdim Eskişehir’e. Şimdi planınızı yapın ve kısa tatillerinizi farklı şehirleri keşfetmek için değerlendirin.  HAZIRSAN GEZMEYE, GÖRMEYE, KEŞFETMEYE BİRAZ KIPIRDA, PLANINI YAP VE GEZMEYE BAŞLA AİLENLE.

GÖRSELLER Asya Lale Lale Üretim Çiftliği/ Konya Konya Bilim Merkezi Konya Bilim Merkezi Kelebekler Vadisi/Konya Kelebekler Vadisi/Konya Kyoto Japon Parkı/Konya Kyoto Japon Parkı/Konya Sazova Bilim, Kültür ve Sanat Parkı Porsuk Çayı/Eskişehir   Mühendis/ Anne Manolya GÜMÜŞAY

instagram: https://www.instagram.com/annerehberinet/

 

Yorum yap