Geleneksel Kuşak, Bebek Patlaması Kuşağı, X,Y, Z ve Alfa Kuşağı

Yaşınız ne olursa olsun, daima doğduğumuz kuşağa ait olacağız. Kuşak gruplar, şu anki yaşına göre değil, doğum yılına göre tanımlanmaktadır. Yani nesiller gruplar halinde yaşlanıyor.

Hangi kuşaksınız bir bakalım;

Geleneksel Kuşak: 1925- 1944 yılları arasında doğanlar.

Baby Boomers: 1945-1964 yılları arasında doğanlar. Şu anda 56-76 yaşları arasındalar.

X Kuşağı: 1965-1979 arasında doğanlar ve şu anda 41-55 yaşları arasında.

Y Kuşağı: Y kuşağı veya Milenyum Kuşağı 1980-1994 yılları arasında doğanlar. Şu anda 26-40 yaşları arasındadır.

Z Kuşağı: Z kuşağı veya internet kuşağı olarak adlandırılan nesil en yeni nesil ve 1995-2009 yılları arasında doğanlar. Şu anda 5-25 yaş arasındalar.

α Kuşağı: 2010- 2024 yılları arasında doğdu veya doğacak olan nesillerdir.

 

Her Nesli Farklı Kılan Nedir?

Nesilleri birbirinden ayıran ve değişik isimlerle adlandırılmalarına sebep olan en önemli etkenlerden biri ise Teknolojinin büyük bir hızla ilerlemesi ve teknolojinin getirdiği yeniliklerin başlattığı süreçlerdir. Oluşan farklılıklar bireylerin yaşama alışkanlıklarında, hayata bakış açılarında ve günlük hayatın bütün pratiklerinde kendini göstermektedir.

Bir tarafta kişisel bilgisayarların yeni yeni satışına başlandığı, internetin olmadığı zamanların yetişkinleri, diğer tarafta doğduğu andan itibaren kendilerini internetin, bilgisayar oyunlarının, cep telefonlarının ve anlık mesajlaşmaların içinde bulan “network” gençliği. Annesine ve babasına teknolojik aletleri nasıl kullanacağını öğreten genç bir nesil ile bilgisayar veya akıllı telefon kullanmakta zorlanan ebeveynlerin ve yetişkinlerin yaşadığı bir dönemden geçmekteyiz. Birçoğu ebeveynlerinin cep telefonları veya tabletleri ile oynayarak büyüyor. Hiper bağlantılı bir dünyada büyüyorlar ve akıllı telefon tercih ettikleri iletişim yöntemidir. Ortalama olarak, mobil cihazlarında günde 3 saat harcıyorlar.

İşte bu gruplar, literatürlerde “dijital yerliler” ve “dijital göçmenler” olarak adlandırılmaktadır. Dijital yerliler günümüz teknolojileri ile hayata başlayan, hayatının merkezinde çevrimiçi ortamların ve yeni teknolojilerin yoğun olarak yer aldığı, günlük işlerini teknoloji ile yürüten 21. yy çocuklarından ve gençlerinden oluşmaktadır. 

Biz ebeveynler de kuşakları mümkün olduğunca yakalamalı onlara doğru yönü göstermek için seferber olmalıyız.

Kaynaklar:

https://www.kasasa.com/articles/generations/gen-x-gen-y-gen-z

https://www.guvenliweb.org.tr/blog-detay/kusak-farki-ve-sifir-kusagi-tehlikesi

Yazar Hakkında

/images/manolya-1.png

Manolya GÜMÜŞAY

Eğitim Koçu

annerehberi.com.tr yazarı

Yazarın tüm makaleleri

Yorum yap