Fesleğence

Web sayfamızda doğru bilgiyle sizleri buluşturmayı amaç edinmişken sağlıklı beslenme konusuna değinmezsek olmazdı. Uzun zamandır doğal ürünleriyle dikkat çeken bir girişimci annemize kulak veriyoruz bugün. Bir Adana markasıyla, bugün keyifli ve hakikaten dolu dolu bir röportaj okuyacaksınız. Sağlığınız ve keyfiniz bol olsun…

Merhaba, ilk sormak istediğim soru bu harika bitki ismi nereden geldi aklınıza?

Merhaba, Fesleğen bitkisinin çok ilginç bir tarihi var. Eskiden insanlar fesleğeni şifa bulmak ve güçlenmek için kullanırlarmış. İsim düşünürken, pek çok insana temiz gıda aracılığı ile şifa olabileceğimiz fikri üzerine, ismimizi fesleğen koymaya karar verdik. Bizden de bir şeyler katalım derken Ceyda’nın ce si ile ismimizin fesleğence olmasına karar verdik.

Fesleğence hikayeniz nasıl başladı? İlk kıvılcım anını paylaşmak ister misiniz bizimle? İlk olarak ne zaman ve nasıl faaliyete başladınız?

Esasında Bilkent Üniversitesi İngilizce Fransızca Mütercim Tercümanlık bölümü mezunuyum.  4 yıl Ankara’da çalıştım, evlenerek Adana’ya geldim ve 6 yılda Adana da özel sektörde çalıştım.  2 çocuğumun da doğumu ile birlikte tabii ki önceliklerim değişti. Bir anne olarak 10 yıllık iş hayatından edindiğim tecrübeye de güvenerek kendi işimi yapmak istedim. Çocukları büyütürken kaynağı belli, temiz katkısız gıdaya olan ihtiyacı çocuklarımı büyütürken bizzat deneyimliyor,   sürekli internet siparişleri veriyor, gittiğimde DOĞAL ÜRÜNLER satan mağazalardan çıkamıyordum.

Neden olmasın dedim ve temiz gıda talep edenler ve temiz gıda üretenler arasında bir köprü olmaya karar verdim.  İlk adım olarak KOSGEB kursuna kaydoldum, girişimcilik belgemi aldım.

Yaklaşık 2 yıl önce 2017 yılında Adana’da Fesleğence Doğal Ürünler mağazamı kurdum. Satmak istediğim ürünlerin güvenilirliğini kontrol ettim, sertifikalarını inceledim, tattım, kendi yemeyeceğim çocuklarıma yedirmek istemeyeceğim hiçbir ürünü getirmedim dükkanıma.

Ama ne olursa olsun üreticiye de müşterilerime de her zaman güven duygusu aşıladım, arkadaşlık kurdum.

Yapılan sosyal etkinliklerde ücretli ücretsiz standlar kurdum, hem ürünleri hem naçizane sağlıklı beslenmenin temelini anlattım.

Sık sık şehir dışında yapılan sektörel fuarlara katıldım, konu ile ilgili uzman kişilerin seminerlerine katıldım, çok araştırdım, araştırıyorum.

İlk zamanlar ürün gamımız bu kadar geniş değildi tabii ki... Ama yukarıda da belirttiğim gibi sürekli araştırarak, fuarlara tanıtımlara katılarak üretici firmalar ile güvene dayalı bir ilişki kurduk. Çok mütevazi olamayacağım,  artık firmalar ürünlerini raflarımızda görmek için bizimle temasa geçiyor, bizde tabii ki ilgili araştırmalarımız neticesinde uygun bulur isek memnuniyetle raflarımıza diziyoruz.

Fesleğence tam olarak neleri içeriyor?

Süt ve süt ürünleri, kahvaltılık ürünler, glutensiz ürünler, probiyotik içecekler, et ürünleri, gibi doğal organik gıdalar, doğal kozmetik ürünler, doğal temizlik ürünleri, … Elimizden geldiğince kaliteli, yerli üretim ve kadın girişimcilerimizi desteklemeye çalışıyoruz.

Doğal ürünler neden önemli oldu son dönemde, doğal olmayan ürünler neleri etkiliyor sizce?

Biz “Siz iyi ki varsınız, Fesleğence ile daha iyi olacaksınız” mottosuyla başladık bu yola… Osman Müftüoğlu Hoca’mın da dediği gibi;

Beslenmek “karın doyurmak” tan daha derin anlamları olan önemli bir konu. Zaten bu nedenle de sadece bilimsel değil popüler bir alan oldu. Her gün bir taraftan yüzlerce, binlerce merkezde, on binlerce araştırmacı “beslenme” üzerine, “beslenme-sağlık ilişkileri” üzerine araştırmalar yapar, beslenme ve gıda üzerine pek çok okulda eğitimler verilirken, diğer yandan gazete ve televizyonlarda en çok “beslenme haberleri” okunup izleniyor.

Beslenmek sadece yağı, proteini, karbonhidratı belirli bir denge içinde kazanmak, bedenimizin üretemediği vitamin, mineral ve benzeri “elzem” ve “hayati” maddeleri besinlerle almakla sınırlı bir konu da değil. Neyi, ne zaman, neyle, ne miktarlarda ve nasıl -çiğ, pişmiş, kızartılmış, dondurulmuş- yediğiniz, yediklerinizin içine hangi kimyasalların girdiği, içlerine hormon, antibiyotik, bitki-böcek ilaçları karışıp karışmadığı da çok önemli noktalar.

Kısacası “beslenme” sözcüğünün zannettiğimizden çok daha derin anlamları var. Zaten bu nedenle de “iyi beslenme, sağlıklı ve doğru besinler tüketme, dengeli-yeterli ve çeşitli beslenme” konusunda hemen herkes -imkânı ölçüsünde- müthiş bir dikkat içinde ve bu “ilgi/dikkat” giderek artıyor.

Doğal ürünler kendi üretiminiz değil ama sanırım bütün Türkiye’den tedarik edip sizi tercih edenlere ulaştırıyorsunuz?

Hayır, kendi üretimimiz değil. Çünkü tercih etmiyoruz. Herkes en iyi olduğu işi yapmalı bizce. Küçük firmalar kurulduklarında yaptıkları en büyük hatalarından biri birkaç hizmeti aynı anda vermeye çalışmasıdır. Bu da odaklanma konusu için oldukça ters bir durum. Müşterilerin sizden tek beklentisi yaptığınız işi en iyi şekilde yapmanızdır. Müşterilerinize en iyi hizmeti vermeye çalışmak, başarıya giden yolu berraklaştıran oldukça basit bir formüldür.

Tercih ettiğiniz ürünler ve neden bunları tercih ettiğinizi öğrenebilir miyiz?

En başta da belirttiğim gibi ürünleri titizlikle seçiyorum. Güvenilir üreticileri araştırarak bulma, buluşturma gayretindeyim. Fesleğence olarak kapıdan giren herkes bizim için çok değerli, müşteri değil ailemizden bir birey sanki. Organik, doğal ama aynı zamanda lezzetli ürünler tercihimiz…

Son zamanlarda doğaya ve doğala dönüş trendi başladı bununla ilgili ne söylemek istersiniz?

Modern beslenme şekillerimiz bize göbek, basen, selülit ve üstüne üstlük birçok hastalık kazandırıyor! Doğal beslenme ise felsefesi gereği tamamen doğaya dönük. Doğal beslendikçe vücudumuz da özüne dönüyor, günden güne sağlık kazanıyor.

Bağırsaklar için ikinci beynimiz deniyor artık biliyorsunuz. Şaşırmayın, zira beyin dışında en fazla sinir hücresi ve sinir ağı olan yer sindirim sistemimiz. Beynimiz ile bağırsaklarımız arasında bir bağlantı var, bu durum da bağırsak sağlığımızın ne denli önemli olduğunu bir kere daha hatırlatıyor. Hal böyle olunca, yükselen trend de bağırsak dostu gıdalar oluyor.

Satışlarınızın en büyük bölümünü neresi oluşturuyor? Dükkan, instagram şu an hatta web sayfası satışlarınız da başlamış nasıl değerlendiriyorsunuz bu gelişmeleri?

Sadece Adana içi satış düşüncesi ile başladığımız bu yolda kısa zamanda emin, güzel adımlar attık, dükkan ve internet satışlarımız kısa bir süre olmasına rağmen şaşırtıcı bir şekilde baş başa desek yeridir. Internet satışlarımızın daha da artacağını düşünüyorum.  Bu tabii ki bizler için ayrı bir gurur kaynağı oldu… Instagram satış taleplerini daha rahat yönetebilmek adına www.feslegence.com adresi ile web sayfamızı kurduk. Bu şekilde daha kontrollü bir şekilde ilerleyebiliyor, müşteri memnuniyetini en üst düzeyde oluşturabilmek için çaba sarf ediyoruz.

İlerideki hedeflerinizde neler var?

Misyonumuz gereği müşterilerimize doğal ve kaliteli ürünler sunarak onlar için sağlıklı alternatiflere ulaşabilecekleri bir marka olmak, vizyonumuz gereği ise ürünlerimiz, kalite politikamız ve özenli hizmetimizle müşterilerimizin ilk tercihi olmak.

Son olarak bizlere söylemek istediğiniz neler var?

İyi ki varsınız, Fesleğence ile daha da iyi olacaksınız…

Bu keyifli sohbet için Fesleğence kurucusu Ceyda hanım'a teşekkür ediyoruz.

Adres: Kurtuluş Mahallesi, 64022. Sk. No:8, 01130 Seyhan/Adana, Türkiye

Telefon: 03225032121

Web: www.feslegence.com

İnstagram: https://www.instagram.com/feslegen_ce/

   

Yazar Hakkında

/images/manolya.png

Manolya GÜMÜŞAY

Eğitim Koçu

annerehberi.com.tr yazarı

Yorum yap