Ergenlerle İlişki ve İletişim

Ergenlerle ilişki ve iletişimi güçlendirme konulu ilk yazımızla sizlerleyiz.

Öncelikle çocukların neler yaşadıklarını anlamakla başlamalıyız. Onların gözünden dünyayı görmeye çalışabilmemiz oldukça önemli bir konu. Çok sık kullandığım bir metafor var; evdeki bitkimiz çiçek açmadığında, yaprakları solduğunda biz o bitkiyi suçlamaz, kızıp ayıplamayız değil mi? Durup düşünürüz; neden böyle oldu, suyu mu fazla geldi, havası mı iyi değil, budamam mı gerekiyordu ya da toprağını mı sevmedi diye… Ergenlerimize de aynı şekilde yaklaşalım istiyorum bugünden itibaren. "Benim çocuğum neden yapraklarını döküyor, neden benimle iletişim kurmuyor, ona nasıl ulaşabilirim, nasıl yarımcı olabilirim?"

Bunu yaparken tüm sorumluluğu sizlere yüklemek istemem. İnsan biyopsikososyal bir varlık; ve nasıl davrandığını belirleyen doğuştan getirdiği karakter dediğimiz durum var, çevresinden anne babalarından; arkadaşlarından öğrendikleri, deneyimledikleri... hepsi bir araya gelerek şu anki halini oluşturuyor. Fakat özelikle çocukluk döneminde siz ebeveynlerin ona sunduğu ortam hepsinin temelinde yatıyor. Dolayısıyla elimizi taşın altına daha çok koymaya başlayalım istiyorum ilk adım önce iç görü kazanmak olmalı.

Siz mevcut duruma nasıl negatif etkiler yaptınız ve hangilerini değiştirebiliriz onları bir düşünelim istiyorum…

Ve bu düşünüp eşinizle birlikte değerlendirdikten sonra yeni bir başlangıç yapacağız. Önce ilişkiye odaklanacağız; kurduğumuz iletişimi iyileştirmeye… Kendinizi çocuğunuzun yerine koyun isterim kurduğunuz iletişimde hangi mesajları kullanıyorsunuz onun kulaklarıyla bir dinleyin. Hepiniz eminim biliyorsunuz çocuğu dinlemenin önemini ancak Thomos Gordon'ın Etkili Anne Baba Eğitimi çalışmalarında çocuğun sorun paylaşımının akabinde anne babaların verdiği tepkilerin yüzde 90 ından fazlasının iletişim engeli yaratan tepkiler olduğu ortaya çıkmış. Böyle olduğunda çocukla kurulan iletişim hasar görür.

Anne babaların sorun paylaşan çocukla karşılaştıklarında farkında olmadan takındıkları tipik tavırlar ise;

1.Bir şey söylemek

2.Bir emir

3.Uyarı

4. Ahlak dersi

5.Tavsiye vermek

6. Öğretmek

7. Eleştirmek

8. İsim takmak

9. Tanı koymak

10. İçini rahatlatmak

11. Sorguya çekmek

Peki,  siz bunlardan kaçını ne sıklıkla yapıyorsunuz?

 

Yazar Hakkında

/images/seyla-ibrahimoglu-delen.jpeg

Şeyla İbrahimoğlu Delen

Psikolog

İnstagram @psikologseyla

Yorum yap