Zamane Çocukları Yazmayı Severse

Yazmak, Özgürlük, Mutluluk...

Çocuklar her ne kadar büyümek için, dünyada kendi ayakları üzerinde durana kadar büyüklere ihtiyaç duysalar da, ruhları “özgür, sorgulayan, soran, merak eden” doğarlar. Ve büyükler de, tekrar bu meraklı, sorgulayıcı, özgür ruha kavuşmak için çalışıp çabalarlar. İşte modern toplumun birliğini, birlik içindeki özgürlüğünü, gelişimini engelleyen en büyük sorunlarından biri budur, çocukluğundaki sahip olduğu bu zenginliği unutarak büyümesidir. Özgür ve sorgulayan bir düşünce tarzı kişiyi yaşamda güçlü ve mutlu kılar.

Ve sevgili dostlar; bunu hatırlamanın ve yaşamda bizi güçlü ve mutlu kılacak düşünce tarzını yakalamanın en güçlü yollarından ikisi okumak ve yazmaktır.

Okumak ve yazmak, düşünme yeteneğini arttırır ve buna bağlı olarak yaratıcı zeka, dinleme ve konuşma yeteneğini geliştirir. Dünya ile, doğa ile, kişinin kendisi ile ve toplum ile olan iletişimini iyileştirir, olgunlaştırır. Her gelişmiş, iyi, olgun iletişim de kişileri mutlu kılar.

Okumak ve yazmak; bilişsel, duygusal, psiko-motor gelişimin iyi olmasını destekler. Çözüm odağını, başarı ve mutluluk odağını yaratır. Ruhsal, zihinsel, duygusal, bilişsel yapıyı büyük seviyede olumlu yönde etkiler.

Yazmak, özellikle problem çözme ve yaratıcılığı geliştiren önemli bir araçtır.

Yazmak, hayatı kolaylaştıran, pratikleştiren, günlük düzeni sağlayan, günün ve hayatın iyi organize olmasını sağlayan, ruhun, düşüncenin doğru ve sağlıklı işlemesine destek olan ve bunlar gibi çokça faydası olan bir araçtır.

Peki okumaya ve yazmaya çocukları nasıl yönlendirebiliriz?

Teknolojiyle tanışılan dünyada okumak ve yazmaktan uzaklaşmanın bize zarar verdiğini görüyoruz. Biz akıllı yaratılmışlar olarak, aklımızı teknolojiyi doğru ve etkin kullanmaya yönlendirebiliriz. Çocuklarımıza; teknolojiyi, interneti merak ettiği konuları araştırma yapmaları için, yaşlarına uygun filmler izlemeleri, “kelime oyunları” oynamaları gibi sağlıklı, akılcı, bilişsel, duygusal gelimişlerini destekleyici şekilde kullanmalarını yönlendirebiliriz. Okumayı ve yazmayı kendimizin de kullandığımızı rol model olarak onlara göstermeli ve bunlardan ne kadar faydalandığımızı onlara yaşamımıza katkılarını gösteren somut örnekler ile anlatmalıyız. Evimizde kitaplıklar olmalı, sehpalarda sık sık alıp okuduğumuz ve notlar aldığımız defterler olmalı. Ve çocuklarımıza da arada kitap, defter ve kalem hediye etmeliyiz. Ve hatta ilk sayfalarına yazdığımız minik sevgi notlarıyla.

Küçük yaşlardan itibaren resimli kitaplarla, masallarla okuma saatleriyle başlayıp, yazmayı öğrenmelerinin ardından tekerlemeleri, deyimleri yazarak öğretmeliyiz.

Minik yöntemler de büyük güzellikler yaratırlar bazen.

Örneğin;

Uyuduktan sonra baş uçlarına minik not kağıtlarına onları sevdiğimizi yazabiliriz.

Evde yokuz diyelim, başka birileri de olsa onlara destek bizim notumuzu almalı, “yemekler dolapta senin için hazır” bir kalp kondurarak bilgi verebiliriz.

Market pazar listelerini çocuklara yazdırabiliriz. Haftalık yapacağınız işler listesini onlara yazdırabiliriz.

“Güzel dileklerini yaz, duygularını, gününde neler yaptın, neler hissettin yaz” bir bak, iyi geliyorsa bunu yapmaya devam et diye yönlendirme yapabiliriz. Bunu birlikte yaparak çocuğumuzu motive edebiliriz.

Yazılı oyunlar oynatabiliriz, isim bitki şehir eşya... gibi.

Yazarlar, şairler ve onların gerçek yaşamlarını bildiklerimizin hikayelerini çocuklarımıza masal gibi anlatabiliriz. Her hayat bir masal gibi değil mi?

Bir sorun ya da çözülmesi gereken bir konu ya da problem varsa ya da bir karar vermesi gerekiyorsa bunu yazarak irdelemesini şöyle öğretebiliriz:Bir örnek; “konu nedir tanımlamasını, konunun sağlayacağı fırsatları, dezavantajlarını, avantajlarını, giderlerini, getirilerini, çözüm seçeneklerini, sonuç alternatiflerini, konuyla ilgili olumsuz olumlu duygularını, düşüncelerini, eksisini artısını yaz ve bak bakalım neye karar verdin.” Gibi.

Birden karar verecektir, yazmak böyle bir şeydir, göze, kulağa, duyguya, düşünceye direkt ve genel ve gereken detayda resmi sunar. Her konuyu çözer. Hayatı kolaylaştırır, yaratıcılığı geliştirir, yenilikler yaratmayı sağlar, geliştirir, iyileştirir ve zenginleştirir.

Okumak ve yazmak, çok kolay ve bizlere kolaylık sağlayan araçlar. Hayatımızı ve çocuklarımızın hayatını kolaylaştıran, iyileştiren ve zenginleştiren böylesine güzel ve renkli araçları kullanmak akılcı bir seçim.

Bu konuyu size yazarak aktarmak da benim için büyük bir keyif oldu.

Sevgiyle dostlar,

 

Yazar Hakkında

/images/dilara-koc-5.png

Dilara Koç

Yazar/ Şair

Yazarın tüm makaleleri

Yorum yap