Yazar Neşe Kınalı Kimdir?

Anne Rehberi bünyesinde “Yazarla masal diyarına yolculuk” projesi Adana’da başladıktan sonra tesadüfler zinciriyle tanıştık bizde Mersinli yazarımız Neşe Hanımla. Adana’da başlayan projeden bahsettim, anlattım biz birlikte neler yapabiliriz onları konuştuk, keyifle mutlulukla. Şimdi yazarımız Neşe Kınalı’yı daha yakından tanımaya ne dersiniz?

Neşe kınalı kimdir?

Neşe Kınalı dört kardeşin en büyüğü, işi gücü hayal kurmak olan aklı ve ayakları bir karış yukarıda gezen (Annesinin tabiriyle) gününün büyük bir bölümünü ağaç ya da duvar tepelerinde geçiren, (Babasının deyimiyle) 1 numaram. Neşe Kınalı göçmene pekte benzemeyen bir göçmen kızı. Küçükken çocuklardan grup kurup da mahalleyi illallah dedirttiren, akşam ezanına kadar en az yedi kere yedi kule, beş kez beş taş, mahalleden kovuluncaya kadar kovalamaca, kolu bacağı kızarana kadar yakan top oynayan, bisikletinin lastiği patlayana kadar da bisikletle köyü elli kere turlayan. Rahmetli Osman dedesinin bal oğlum diye sevdiği ve rahmetli Mehmet dedesiyle portakal bahçesinde saklambaç oynayan. Çocukluğunu özlememek için büyümemeyi seçen bir hikâye kahramanıdır.

Yazarlığa nasıl başladınız?

Kızımla… Kızıma okuduğum hikaye kitaplarından sonra kızım benden, onun için anlattığım hikayelerden istiyordu. Sonra bende ona hikâyeler anlatırken baktım ki bazılarına kızım çok gülüyor eğleniyor. Sonra bu hikalerimi yazmaya başladım çünkü o sırada hikâyenin akışı çok farklı yollara gidebiliyor. Çok değiştirmeden yazıya dökmenin daha iyi olacağını düşündüm bu bir sonraki adımdı. Sonra kızım Tikoyu ona okurken keşke anne bu hikâyenin resimleri de olsaydı dediği zaman Tiko’yu neden diğer çocuklarda okumasın, neden onlarda eğlenmesin diye düşünüp yayınevine göndermem ise sonraki iyi ki dediğim adımlardan biriydi. İyi ki…

Kitabınızdan bahseder misiniz?

Hikâye önyargı duvarını yıkmak ile ilgili. Canım Tikom, bir tavuk mahallesine taşınıyor. Haliyle tavuklar onu mahallede istemiyor. Ama nasıl ki her insan aynı değil işte her tilki de aynı değil. Tiko bunu tavuklara gösterebilmek için elinden geleni yapıyor ama Tiko’ nun şöyle bir sıkıntısı var. Tiko birazcık ta şanssız. Olaylar hep yanlış anlaşılıyor ve bakışların daha çok Tiko’ nun üzerine olmasına sebep oluyor. Bu şanssızlıklar Tiko için biraz gerilim olabilir belki ama okuyucu için tebessüm uyandıran güldüren bölümler. Daha fazlası tabi ‘’TİKO Tavuk Mahallesine Taşınıyor’’ da.

Diğer kitaplarınız hangileri?

Hikâyelerim var tabi ki fakat matbaada basılan tek hikâyem Tiko.  Ayrıca kızımın çizimlerini yapıp kitap haline getirdiği başka bir hikâyem daha var.

İlk kitabınızı yazarken zorlandınız mı?

Özelliklede çocuk kitaplarında daha iyi nasıl olabilir diyerek hareket etmek biraz daha titizlik gerektiriyor bence.  Zorlanmak değil de ince eleyip sık dokumak diyelim.

Eminizki yazarlığı çok fazla düşünenler vardır, onlara neler söylemek istersiniz?

Hayal kurmaktan ve yazmaktan vazgeçmesinler.

Kitabınızla ilgili okuyucu geri dönüşleri nasıl?

Güzel demek çok basit kaçar. Bir bakış, bir gülüş, bir Tiko ya sarılış … beni benden alıyor. Daha ne olsun… Yani bu benim için biraz daha karmaşık.

Kitabınızla çocuklara dokunmak nasıl bir duygu?

Aslında bunu nasıl tabir edebilirim inanın ki bilmiyorum. Tüylerinin diken diken olmasıyla gururlanmak arası, hem sevinmek hem hüzünlenmek, gözlerinin mutluluktan mı hüzünden mi dolduğunu kendin bile anlayamamak, duyguların gökkuşağı gibi bazen de Çarşamba pazarı gibi karmakarışık olduğu bir bilmece topu.

Bu keyifli sohbet için çok teşekkür ediyoruz Neşe Hanım.

Harika etkinliklerle geliyoruz Mersin bekle bizi…

İnstagram: https://www.instagram.com/neseligunlerrrr/

 

Yazar Hakkında

/images/tugba-gorsel.png

Tuğba BADEMCİ KAYDET

İngilizce Öğretmeni

Yazarın tüm makaleleri

Yorum yap