F: ATÖLYE

Hepimiz çocukları için iyiyi isteyen, doğruyu arayıp bulan, eğitime önem veren birer ebeveyniz. Kendi çocuklarım için iyiyi, güzeli, doğruyu, eğitimi araştırırken keşfettiklerim var. F:Atölye de bu keşfettiğim mekanlar arasında. Projeler hep ihtiyaçtan doğar. F:Atölye’nin kurucusu Ahmet Yakar da çocukları için farklı aktiviteler neden yok Adana’da diye düşünüyor. Bu düşüncelerin ardından çıkıyor F:Atölye’nin cumartesi çocuk atölyeleri. Çokta iyi oluyor, sonucunu bilmeden, yaptığı işi bırakıp, hayalleri peşinden koşan Ahmet Yakar şimdi farklı şehirlerde atölyeler düzenleyen bir isim. Bu bir başarı hikayesi değildir de nedir? Şimdi belki isimlerini bile yeni duyduğunuz atölyelerle tanışma zamanı. Keyifli okumalar.

BİZE BİRAZ KENDİNİZDEN VE F: ATÖLYE’ DEN BAHSEDER MİSİNİZ?

F: Atölye Kasım 2017’de hizmete açılan bir mekandır. Burayı fotoğraf başta olmak üzere, görsel kültüre ait bir çok ortak çalışmaların, atölyelerin ve çeşitli sunum/söyleşilerin yapılacağı bir mekan olarak tasarladık. Hafta içi, yetişkinlere yönelik atölye çalışmaları yapılırken cumartesi günleri çocuklara yönelik atölyelerimiz oluyor.

Aslında aldığım eğitim ve 16 yıllık iş deneyimim; fotoğraf veya görsel sanatlardan çok farklıydı. Fotoğraf, babamın gazeteci olması nedeniyle çocukluğumdan beri hayatımın içindeydi.

Yıllarca kurumsal şirketlerde çalışmanın verdiği yorgunluk ve “kendime ait bir şeyler yapma” isteği bana bu yolu açtı. Çalıştığım şirketten ayrılıp, biraz dinlendikten sonra, hayalim olan bu mekanı hayata geçirdim.

Tabii burada söylemesi çok kolay oluyor. Bu kararı verebilmek, bilmediğin bir yola sapmak hiç de kolay olmadı. Çok büyük bir risk aldım. Fakat hayatım boyunca bu hayalimi gerçekleştirmek için bir adım atmamak, yirmi yıl sonra hala bunu düşünmek istemedim. Her şeyi göze alarak deneyecektim. Belki sonunda bir başarı olacaktı, belki de olmayacaktı. Ama en azından “denedim ve olmadı” diyebilecektim. Burada eşimin verdiği destek de çok önemliydi.

F: Atölye’ yi açtım ve faaliyetlere başladım. Henüz bir şey söylemek için çok erken ama iyi ve samimi bir şeyler yapmaya çalıştığınız zaman destek buluyorsunuz. En azından sizin gibi düşünen ve hayalinizi paylaşan insanları...

Neyse, sözü fazla uzatmadan F: Atölye’ ye döneyim. F:Atölye’de hafta içi yetişkinler için Temel Fotoğraf, Fotoğraf Geliştirme ve Kısa Film Atölyeleri yapılırken, Cumartesi günü de çocuklara yönelik atölyeler yapmaya başladım. İki çocuk sahibi bir ebeveyn olarak; çocuklarımın ilgisini çeken, farklı bakış açısı sağlayan veya farklı ifade aracı sunan etkinliklerin Adana’da olmaması beni böyle bir uygulamaya yönlendirdi.

Genellikle etkinliklerimiz, 8-12 yaş arası çocuklar için olmakta ama gelen taleplere göre, yaş aralığını daha da genişletebilmekteyiz.

Ayrıca çeşitli okullar, kurumlar ve mekanlarla ortak etkinlikler yapmaya başladık. Adana’dan ve Adana dışından gelen davetlerle, atölyelerimizi farklı mekanlara taşıyoruz. Örneğin önümüzdeki günlerde, iki günlük bir atölye çalışması için Kuşadası’na gideceğiz.

MERKEZİNİZDE ŞU ANDA HANGİ ATÖLYELER VAR?

Biraz önce de bahsettiğim gibi, hafta içi yetişkinlere yönelik fotoğraf ve görsel kültür üzerine atölyelerimiz var. Fotoğrafa yeni başlayanlar için Temel Fotoğraf Atölyesi, fotoğraf çekmesini bilen ama fotoğraf kültürünü ve becerisini geliştirmek isteyenler için Fotoğraf Geliştirme Atölyesi gibi... Fotoğraf ile yetinmeyenler içinse Kısa Film Atölyelerimiz oluyor.

Cumartesi günleri ise; çocuklar için Karikatür, Stop Motion Animasyon ve Karakter Modelleme başta olmak üzere, Mimarlık, Ritim ve Yaratıcı Drama etkinlikleri yapılıyor.

ÇOCUKLAR İÇİN PLANLADIĞINIZ ATÖLYELERİNİZİ BİRAZ DETAYLI ANLATABİLİR MİSİNİZ LÜTFEN?

Stop Motion Animasyon; Nesnelerin hareketlerini, yerlerini ve biçimlerini değiştirerek, sürekli fotoğraflanmaları ve bunların film şeridi şeklinde gösterilmesiyle, hareket duygusu yaratan bir animasyon film tekniğidir. Dünya çapında bilinen ve izlenen birçok stop motion animasyon film vardır. (Koyun Shaun ve Tavuklar Firarda gibi...)

Stop Motion atölyemizde, animasyon sürecini oluşturan; ana fikir, senaryo, öyküleme, storyboard, sahne planı, dekor, maket, kukla/figür, ışık, kamera kadraj, yönetmen, hareket, zaman gibi temel bileşenleri bir arada uyguluyoruz. Katılımcıya, parçası olduğu ekibe bireysel katkısını sunma yolunu açarken, öğrenme ve ekip çalışmasıyla bütünün verimli bir parçası olma şansını veriyoruz.

Karikatür; yalnızca bir çizim tekniği değildir. F: Atölye karikatürü; insanın sosyal çevresiyle kurduğu ilişkide, onu anlamak ve geliştirmek için önerilerini ve eleştirilerini anlatmanın keyifli bir yolu olarak kavrıyor. Bu anlatım; kimseyi aşağılamadan, cesaretle, bazen de silkeleyerek olmalı.

Atölyemizde Halil Demir, bir karikatürist olarak deneyimlerini paylaşırken, canlı ve spontane çizimleri ile “hevesli yeni çizerler” için yol gösterici oluyor. F atölye, usta bir eli izlemek, ona eş zamanlı sorular sorabilmek ve birlikte karikatür yoluyla mizah yapma olanağı sunuyor.

Karakter Modelleme; bilim kurgu ve fantastik sinemanın en önemli parçalarından biridir. Bu filmlerin başarısı bu karakterlerin tasarımındaki yaratıcılık ve özgünlükten gelir.

Hayal dünyasında öyküler olan her bireyin, bu öyküleri yaşayan kahramanları, tiplemeleri de vardır. Bu tipler her tasarımcının yapıtında farklı şekilde vücut bulur. Becerisi geliştirilmiş bir el, bu karakterleri diğer insanlar için en etkileyici şekilde görünür hale getirir. Kimi zaman bir animasyon filminde, kimi zaman ise bir çizgi roman karesinde...

F Atölye olarak; sade, pratik ve hızlı olanlardan, en detaylı, uzun süreli yöntemler ve en özgün aletlere varana kadar, bir karakter tasarımcısının baştan sona yaşadığı serüveni katılımcılarla beraber uygulayarak yaşatan bir ortam sağlıyor.

Mimarlık Atölyemizde; barınma ihtiyacımız ve bunun çözüm yolları üzerine tartışıyor, mimari veya çevre konularında farkındalık oluşturuyoruz. Katılımcılar hayallerindeki yaşam mekanını tasarlayıp, onu görünür kılıyor ve maketini yapıyorlar.

Ritim; geliştiriciliği, iyileştiriciliği ve birleştiriciliğiyle çok değerlidir. F: Atölye olarak Ritim Atölyemizde; atık malzemelerden kendi ritim aletimizi yapıyor ve beraber ritim çalışıyoruz. Böylece kazanımımız da, keyfimiz de katlanarak artıyor.

Yaratıcı Drama; ezbersiz öğrenme, yaratıcı duruş, kendini keşfetme ve farklı bireylerle iletişim konularında büyük kazanımlar sağlayan, sonsuz bir alan. F Atölye olarak yaratıcı dramanın bu sınırsız alanında en iyi rehberlerle dolaşıyoruz.

Karikatür, Stop Motion ve Karakter Modelleme; haftada bir gün ve dört hafta sürecek şekilde tasarlandı ve yapılıyor. Mimarlık, ritim ve yaratıcı drama ise bağımsız ve tek oturumluk atölyelerdir.

Bu atölye çalışmalarının tamamı; konusunda deneyimli ve söz sahibi kişiler tarafından yapılmaktadır. Çalışmalardan en yüksek verimi alabilmek için katılımcı sayımızı sınırlı tutmaktayız.

İKİNCİ ÇOCUK İÇİN İNDİRİM UYGULUYOR MUSUNUZ?

Kardeşlere %10 indirimimiz vardır.

ÇALIŞMA GÜN VE SAATLERİNİZ NEDİR?

Atölyemiz hafta içi 14:00’te açılmakta olup, etkinlik olmadığı günler 19:00’a kadar, etkinliğin olduğu günler ise 21:00’a kadar açık kalmaktadır.

Cumartesi günleri saat 12:00 ile 18:00 arası açık olup, Pazar günleri kapalıdır.

MERKEZİNİZİ DİĞER MERKEZLERDEN AYRIRAN EN ÖNEMLİ ÖZELLİĞİ NEDİR?

Burası benim hayallerimi gerçekleştirmek istediğim bir yer. Bu nedenle nitelik çok önemli. Atölye çalışması yapan arkadaşlarımın hiçbiri, bir yerlerde düzenli olarak bu işi yapan insanlar değiller.  Ya bağımsız çalışan sanatçılar ya da ilgili meslekleri en iyi şekilde yapmaya çalışan insanlar. Dolayısıyla burası onların da hayallerini gerçekleştirmek istedikleri bir mekan. Hepimizin çocuğu var ve hepimiz rutin olandan, ticari olandan sıkılmış durumdayız. Kısacası biz buraya ideallerimizle ve ruhumuzla geliyoruz. Atölyelerden önce çok çalışıyoruz, atölyeler sırasında ise çok eğleniyoruz. Atölyelerin içeriği ve biçimi konusunda danışmanlık alıyoruz. Çünkü çocuklarla çalışmak özel bilgi ve deneyim gerektiriyor.

YAZ AYLARINDA HİZMET VERİYOR MUSUNUZ?

Yaz aylarında sürekli değil ama yaz tatilinin başında ve sonunda belli süre açık olacağız, hizmet vereceğiz.

Röportajımız burada son bulurken bu güzel ve bilgilendirici sohbet için size teşekkür ediyorum Ahmet Bey. Farklı atölye çalışmalarınızın artması temennilerimle size başarılar diliyorum.

İlginiz için, F: Atölye olarak, ben teşekkür ederim. Ayrıca bu kadar önemli ve uzun soluklu bir projeye girişmeniz Adana’daki tüm anneler/babalar için de çok değerli. Bu nedenle bir ebeveyn olarak da size teşekkür etmek isterim.

  İLETİŞİM BİLGİLERİ

Adres: Gazipaşa Bulvarı, Cemalpaşa Mah. 63003 sokak No:9 Arzu Apt. K:2 D:5 Seyhan /Adana

Tel: 0322 999 27 28 / 0533 387 96 07

Web: www.f-atolye.com

Facebook: https://www.facebook.com/f.atolye/

İnstagram: https://www.instagram.com/f_atolye/

GÖRSELLER KARAKTER MODELLEME KARİKATÜR ATÖLYESİ  

 

Yorum yap