Erciyes-Kapadokya Gezisi

İki hafta üst üste tur şirketi ile bir geziye katıldınız mı hiç? Ben yaptım :) neden mi?  İnstagram paylaşımlarımdan hatırlayanlar vardır belki. Kızımla oğlumun arasında 2 yaş fark var. Okulumuz önce kızımın sınıfı için tur düzenlemiş, sonraki haftada oğlumun sınıfı için. Çocuklarımda doğal olarak kendi sınıf arkadaşlarıyla gitmek isteyince geziye, bana düşende iki hafta sonu üst üste Erciyes-Kapadokya havasını solumak oldu. Birde tabiki ilk gittiğimde kar yağmamıştı, ikinci gidişimde kar altında bir kapadokya gezisi olmuştu benim için.

Neden arkadaşları ile geziler bu kadar önemli? Hangi yaş grubu olursa olsun planları oluyor, pijama partileri, otobüste kiminle oturup neler yapacakları gibi güzel hayaller, birliktelikler. Heyecanlı heyecanlı neredeyse bir hafta öncesinden valiz, çanta hazırlamak istiyorlar. O keyiflerini görüp mutlu oluyorsunuz sizlerde anne-baba olarak.

Gezi teknik detaylarına geçmeden önce benim çocukların gezi rekabetinden bahsedeyim birazda. Ah o küçük olan yok mu? Tatlılar tatlısı oğlan, Erciyes-Kapadokya gezisine abladan sonraki hafta giden ufaklık çok güldürdü beni. Kızakta birkaç kez kaydıktan sonra geldi ve bana “anne ablam kaç kez kaymıştı?” diye sordu :) . “Kardeş Rekabeti” kitabını bende her an kaleme alabilirim. Beni güldüren bir diğer sorusu ise şuydu: Kafenin önünden geçerken çubukta patatesi gördü ve sordu “anne ablam çubukta patatesi yemekten önce mi yedi, yoksa sonra mı?” :) . Benim tatlı kuzularım ayrıyken bile yarış halindeler.

İki hafta üst üste çocuklu gidince haliyle biraz tecrübe kazanıyorsunuz, hele de karlı yöre çocuğu değil de Adana çocuğu olunca farklı şeylere dikkat ediyorsunuz. Karda keyifli vakit geçirmek isteyenlere birkaç önemli uyarıda bulunmak istiyorum. * Öncelikle turla ya da kendi aracınızla da gitseniz Erciyes için mutlaka bir takım yedek kıyafet almalısınız özellikle çocuklarınız için. Otobüsler uzağa park ettiği için çorap, ayakkabı dahil yanınıza alın yoksa sizler ayakkabılarınızı değiştirmek istediğinizde karda yürümeniz otobüse ulaşmanız, bir de havanın soğuk olduğu gerçeğini düşündüğümüzde bir hayli zor oluyor. Kızakla kayarken ağırlık olmasın diye anlaşmalı otelin zaten lobisinde çantalarınızı bırakabiliyorsunuz toplu bir şekilde, değerli eşyalarınız için küçük bir çantayı yanınıza almanız yeterli.

Kar pantolonu, eldiveni, botu, montu hatta kayak yapmak istiyorsanız kayak takımlarını eğer gitmeden önce kendinize özel satın almadıysanız orada yine otelde gittiğiniz anda kiralayabiliyorsunuz. Gittiğinizde yapılabilecek şeyler sırasıyla kızak, teleferik, kayak, snowboard (kayak ve snowboard biraz profesyonellik istiyor), sucuk ekmek ve tabiki çocukların en sevdiği şey “karda doya doya oyun”. Günübirlik turlar bile var Erciyes kar keyfi için Adana’dan. Genellikle sabah saat 10-11 gibi orada oluyorsunuz, yukarıda sayılan aktivitelerden sonra saat 2:30 da dönüşe geçiyorsunuz. Çünkü Erciyes’te hemen hemen her gün 2.30 sonrası kar ve tipi başlıyor.

Gezimizin Erciyes bölümünü bu şekilde tamamladık. Erciyes’ ten 2.30 da ayrıldıktan sonra Kayseri’de kısa bir şehir turu, alışveriş ve sonrasında otele gidiyorsunuz. Dinlenme ve akşam yemeğinden sonra “Türk Gecesi” ne gidebilirsiniz. “Türk Gecesi” farklı yörelerin (Karadeniz, Kafkas, oryantal, mısır tennure dansı vb.) dans ve folklor gösterilerini izlediğiniz bir etkinlik. Dans gösterileri arasında sizlerde arkadaşlarınızla karşılıklı oynayabilir keyifli vakit geçirebilirsiniz. Ertesi günde Avanos’ta önce bir seramik yapımını izleyip, seramik mağazasını gezip alışveriş yapıyorsunuz. Biz Avanos Seramik’ten Evren Topuz Bey’ in sanatını nasıl bir stand-up Show’a dönüştürdüğüne şahit olduk. İki kez üst üste harika bir gösteri izledim. Yolunuz düşerse burayı özellikle tavsiye derim.

Dejavu olduk, güldük, eğlendik, gezdik, gördük onlarda arkadaşlarıyla keyifli vakit geçirdi tabi ki bizlerde. Daha yazacak çok şey var elbette ama önemli sizlerin de özellikle bilmenizi istediğim şeylerden bahsetmek istedim. Yarıyıl tatilinde nereye gitsem diye düşünenler varsa bu fikri değerlendirebilir kesinlikle çocuklarınızla çok keyif alacaksınız tavsiye ederim.

 

Yazar Hakkında

/images/manolya-1.png

Manolya GÜMÜŞAY

Eğitim Koçu

annerehberi.com.tr yazarı

Yazarın tüm makaleleri

Yorum yap