Çerokider

DOĞANIN ÇOCUKLARI ÇEROKİ EKOLOJİK YAŞAM VE İNGİLİZCE KÖYÜ KULÜBÜ DERNEĞİ

Gün geçmiyor ki Mersin’de doğal, huzur ve keyif veren bir ortam keşfetmeyelim. Bir tarafta Toros Dağları bir tarafta Akdeniz’ in muhteşem güzelliği olunca doğal güzelliklerin insanların faydasına değerlendirilmesi kaçınılmaz oluyor. Gelenek ve göreneklerimizi şehirde binalar arasında büyüyen çocuklarımıza nasıl aktarırız diye düşünmüşler, ağaçların gölgesinde, akarsuyun huzur veren sesinde müthiş bir ortam oluşturmuşlar. Şimdi Çerokider’ i daha yakından tanımaya ne dersiniz?

Bize kendinizden bahseder misiniz?

Ben Gülsüm Betül Yücel. Niğde‘ nin Beyağıl Köyünde doğdum. Üniversite eğitimimi Denizli Pamukkale Üniversitesi Tarih Bölümünü bitirerek tamamladım. Doğa aşığıyım,  sportif faaliyetlerden hoşlanırım,  gezmeye, denemeye, keşfetmeye meraklıyım. İyi insanlar biriktirmeyi seviyorum. Geçmişe ait yaşanmışlığı olan her sey ilgi alanımdır. Türetici biriyimdir.

Böyle bir dernek kurma fikri nereden aklınıza geldi?

Öğretmen olduğumdan birçok velim oldu ve velilerim arasında dernek başkanı olan ve güzel işler yapan kişiler vardı. Kimsenin uzanamadığı sorunlara uzanıp projeler üreten kişilerdi. Yurt dışından yabancı misafirler geliyor kültür aktarımı sağlanıyor, konu içerik ne ise o ülkelerde bu konuda neler yapılıyor bu bilince ulaşılıyor ve farkındalıklar artıyordu. Bu süreçte bende, Ekolojik köy fikrini geliştirdim. Gelenek göreneklerin yaşatılması ve pratik İngilizce konusu önem verdiğim konular arasında olunca, üçünü birleştirerek projeler üretebilir ve “bu bilinci yaygınlaştırabilirim” dedim, dernek kurdum en çok da projeler üretmek ve uygulayabilmekti amacım.

Bize köyünüzden bahseder misiniz?                         

Doğanın Çocukları Çeroki Ekolojik Yaşam ve İngilizce Köyü Kulübü Derneğidir. Mersin /Mezitli Tol Köyü/ Kilise Deresinde yaklaşık olarak 3 dönüm üzerine kurulmuştur.

Kendi ellerimizle türeterek elde ettiğimiz, her bir çivisini kendimizin çaktığı ikinci el eşyaların kullanılarak yapıldığı örnek bir çocuk köyüdür.

Adını da bir Kızılderili kabilesi olup ve doğayla müthiş bir uyum içerisinde olan Çerokilerden almıştır  (Küçük Ağacın Eğitimi).

Alanımızda;

-Adet gelenek evi ( mavi ocak )

-Keyifhane

-Açık hava dersliğimiz  (mavi- beyaz köşk)

-Voleybol sahamız

-2 adet zorvayvır parkurumuz

-Ekim-  dikim alanlarımız

-2 duş ve 2 alaturka tuvalet ve lavabomuz vardır

-Deremiz köprümüz ve kamp alanımız mevcuttur.

Derneğinizin diğer bir deyişle köyünüzün amacı nedir?

Amacımız; oyunu aracı kılarak, çocuklarımızı doğaya çekmek, doğada yaşama deneyimleri kazandırmak, yaparak, yaşayarak tecrübeler edinmelerini sağlamak. Doğa farkındalıklarını arttırmak,  doğanın bir parçası oldukları bilincini kazandırmak ve yerelde ulusal ve uluslararası platformda destekçilerle projeler üretip, sürdürülebilirliğimizi sağlamaktır.

Köyünüzde ne tür etkinlikler yapmaktasınız?

Anne ve babalarımızın dahil olacağı

 • Ekim – dikim atölyeleri ( mevsimlik )
 • Tarhana atölyesi
 • Reçel atölyeleri
 • Ekşi mayalı ekmek yapımı
 • Tohum bombası yapımı ve doğaya bırakma
 • Yapı atölyeleri ( kerpiç yapımı )
 • Masa atölyeleri
 • Keçi sağma
 • Doğadan toplanılan materyallerle yaratıcılıklarını geliştirecek ahşap atölyeleri
 • Zorvayvır yarışmaları
 • Kamplar (analı- babalı -  çocuklu)

Köyünüzden nasıl faydalanabiliyoruz, etkinlik takviminiz nelerdir?

Şu anda bireysel olarak misafirlerimizi ekolojik köyümüzde konuk edebiliyoruz. Toplu olarak ise okulları rezervasyon yaptırmaları suretiyle kabul edebiliyoruz. Talep olduğu taktirde yukarıda da bahsettiğim etkinlik organizayonlarını düzenleyebiliyoruz.

Şu an için bir etkinlik takvimi hazırlamadık. Etkinliklerimizi instagram sayfamızdan yayınlıyoruz.

Geleceğe dair planlarınız nelerdir?

Yerel ve genelde çeşitli yayın organları aracılığıyla Çeroki Çocuk Köyü’ müzü tüm Türkiye’ye tanıtmak istiyoruz. Tanıtalım ki daha çok ailemiz daha çok çocuğumuz bu doğal ortamımızdan faydalansın.

Alanımızla ilgili Avrupa birliği projeleri yapmayı, akreditasyon ile yabancı misafirlemizi konuk ederek çocuklarımızın pratik İngilizcelerini geliştirmek istiyoruz.

Valilik ve Belediyelerimiz ve sivil toplum kuruluşları ile çocuklarımız ve ebeveynleri için projeler geliştirmeyi çok istiyoruz.

Yiyecek içecek konusunda nasıl bir yöntem uyguluyorsunuz?

Herkes köyümüze gelirken kendi yiyeceğini alıp gelebiliyor burada pikniğini yapabiliyor. Bunun dışında kalabalık grupların ziyareti söz konusu olduğunda rezervasyonlu ise onlara sıkma-börek hizmetinde bulunuyoruz.

Hangi yaş gruplarına hitap ediyor köyünüz?

Hedef yaş grubumuz 5 ile 13 yaş aralığıdır. Bu yaş grubumuzun yanı sıra doğa ile kucaklaşmak isteyen herkese köyümüzün kapıları açıktır.

İletişim

Adres: Tol Köyü, Kilise Deresi, Mezitli /MERSİN

Tel: 05387319114

GÖRSELLER

               

Yazar Hakkında

/images/tugba-gorsel.png

Tuğba BADEMCİ KAYDET

İngilizce Öğretmeni

Yazarın tüm makaleleri

Yorum yap