SİFİGU (SİHİRBAZ FİZİKÇİLER GRUBU)

5 yıl önce kızımla sınıf arkadaşının doğum gününe katılmıştık. Arkadaşım birinin geleceğini ve çocuklara çok güzel bilimsel gösteriler yapacağını söyledi. Anneler de dahil olmak üzere hep birlikte müthiş bir gösteri izlemiştik o gün orada.  Ali Beye bu konuyu hatırlattığımda “evet, Mehmet’ti orada gösteri yapan, şu an Marmaris SİFİGU’ da” dedi. SİFİGU ile ilk tanışmam bu şekilde olmuştu. Zamanı geldi şimdi ve benim yıllar önce tanıştığım yerle bugün takipçilerim başta olmak üzere herkes tanışma şansı bulacak. İyi ki varsınız yenilikçi, bir şeyleri değiştirmeyi düşünen genç beyinler.

BİZE BİRAZ KENDİNİZDEN VE SİFİGU’DAN BAHSEDER MİSİNİZ?

Ben Ali Çetinkaya. Çukurova Üniversitesi Fizik Bölümü lisans mezunuyum. Lisans eğitimimi tamamladıktan sonra yüksek lisansa başladım. Yüksek lisansa başladığım dönemde fizik bölümüne gelen öğrencilerin dahi fiziği sevmediğini fark ettim. Sebebi olaraksa deneysel çalışmaların çok az yapıldığını düşünüyordum. Fizik normalde deneysel bir alandır ancak dersler tamamen teorik işlendiği için kimse sevmiyor. Bu düşüncelerle, Üniversiteden danışman hocamdan izin alarak arkadaşlarımla, öğrencilerle, fakültede kullanılmayan deney aletlerini, kısmen tamir ederek, kısmen birleştirerek, liselerde deney yapmaya başladık. Amacımız hem lisans/yüksek lisans yapan öğrencilere, deneysel kısmının farkındalığını arttırmak hem de lise döneminde öğrencileri fizik deneyleriyle tanıştırmaktı.

Okullarda etkinliklerle başladık ve öğrencilerin hepsinin mutluluğunu gözlemledik. Basit malzemeler kullanarak bilimsel şovlar yaptık. Sihirbazlık gösterilerini bilimsel deneylere dayandırarak farklı bir gösteri haline getirdik. SİFİGU ismi de oradan gelmektedir.

2011 yılında artık ortağım Mehmet Doğan ile birlikte şirketleşerek SİFİGU’ YU gerçek anlamda hayata geçirmiş olduk.

 

MERKEZİNİZDE ŞU ANDA HANGİ ATÖLYELER VAR?

ÜRETEN ÇOCUKLAR ATÖLYESİ: Bu atölyede 5-12 yaş aralığı çocuklara bilim, robotik, kodlama, zeka oyunları, inovasyon, girişimcilik gibi alanlarda gelişmeleri için farklı etkinlikler yapılmaktadır. Cumartesi günleri grup çalışmaları şeklinde yapılmaktadır.

Ders saatleri 5-7 yaş grubu çocuklarda 1,5 saat yani 90 dakika, 8-12 yaş grubu çocuklarda ise 120 dakika sürmektedir.  14 haftalık program şeklinde 4 dönem devam eden atölyeler düzenlemekteyiz.

Buradaki amacımız meraklı, bir şeyler kurcalamaktan, araştırmaktan keyif alan üretmeye meyilli çocuklara ortam ve bilgi sağlamak.

Yaptığımız her şeyin iki amacı var

1- Çocukların özgürce düşünebileceği fikirlerini anlatabileceği mutlu olabilecekleri bir ortam sağlamak. 2- Çocukların özgün projeler üretebilmesi için onları donatmak.

OKUL DANIŞMANLIKLARI:  Okullarda laboratuvar kurulumu, öğretmen eğitimi, atölye kurumu, bilimsel gösteriler, inovasyon ve girişimcilikle ilgili atölye ve seminerler, robotik ve kodlama ile ilgili atölye ve seminer çalışmaları yapıyoruz.

YAZ VE KIŞ KAMPALARI: Ağırlıklı olarak Marmaris’te düzenlediğimiz kamplardır.

Bu kamplar;

  • Kolej anlaşmalı kamplar düzenliyoruz.
  • Aile katılımlı kamplar düzenliyoruz. Bu kampta ebeveynler çocuklarıyla birlikte geliyorlar, belirlenen konsept içeriğine göre çalışmalar yapılıyor. Kamplarımız 5- 6 günlük programlar şeklinde düzenleniyor.

BİLİM ŞENKLİKLERİ: Bilim şenlikleri kapsamında tüm Türkiye’de farklı içeriklerde atölye ve sahne gösterileri yapılmaktadır. Şu an kadar bu kapsamda 100.000 çocukla bilimi, zeka oyunlarını ve robotları buluşturduk.

EĞİTİMCİLERİNİZ HAKINDA BİRAZ BİLGİ VEREBİLİR MİSİNİZ?

Fizikçisi, matematikçisi, mühendisi her biri kendi alanında uzman olan eğitmenlerle çalışıyoruz. Detaylı bilgiye web sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

İKİNCİ ÇOCUK İÇİN İNDİRİM UYGULUYOR MUSUNUZ

2. çocuk için %10 indirim yapıyoruz, hem atölye hem de kamplarda.

 ÇALIŞMA GÜN VE SAATLERİNİZ NEDİR?

Hafta içi ve hafta sonu: 12:00 – 19:00 saatleri arası merkezimiz açıktır.

MERKEZİNİZİ DİĞER MERKEZLERDEN AYRIRAN EN ÖNEMLİ ÖZELLİĞİ NEDİR?

Çocukların yenme yenilme üzerine kurgulu olmayan, birbiriyle yarışmadıkları, birlikte öğrenerek bir şeyler üretmeye çalıştıkları tek ortamız.

 YAZ AYLARINDA HİZMET VERİYOR MUSUNUZ?

Yazın kamp şeklinde hizmet veriyoruz, ancak bu yıl Adana’da da yaz atölyeleri açmayı planlıyoruz.

 

Yine güzel bir sohbetin sonuna ve yeni bir atölyenin başlangıcına gelmiş bulunmaktayız. Şimdilik hoşça kalın etkinliklerimiz için takipte kalın diyoruz.

 MERKEZ:

Adres: Belediye Evleri Mah. 84239 Sk. No:7 A Blok 01360 Adana

Tel: 0 (506) 301 8988

Web: www.sifigu.com

Facebook: https://www.facebook.com/sifigu2/

İnstagram: https://www.instagram.com/sifigu/

 

ŞUBE:

Adres: Hatipirimi Mah.148 Sok. No:5 Marmaris/Muğla

Tel: 0 (505) 619 01 09

İnstagram: https://www.instagram.com/sifigumarmaris/

  GÖRSELLER

Yorum yap