Kurallar ve Sınırlarla Kazandırılan Alışkanlıklar

Sevgi emek ister, ya çocuk? Çocuk büyütmek te emek istiyor. Emek verdikçe, daha çok anlıyor insan... Sadece karnını doyurmak değil ruhunu doyurmak, hele de bu günlerde. Ruhlarını biz doyuramazsak, doyuracak başka arayışlara girmeleri içten bile değil. Çok iş düşüyor bize sevgili ebeveynler çok.

O nedenle okullar kapandığı anda 12 yaş altı çocuğu olanlara izin verilmesi doğru bir karar. Kendi kararlarını kendileri veremiyor, hala bir dijital oyunun pesinde saatlerini harcayabiliyorlar farkında olmadan. Onlara erken yaşlarda bazı şeyleri fark ettirmek bize düşüyor. Bu yaşlarda bizim koyduğumuz kurallara uyuyorlar, sonra kendi kurallarını koymaya ve uygulamaya başlayacaklar. Geçen gün bir canlı yayınımızda @dr.efsunsızmaz ın da söylediği gibi çocuklarımıza kural ve sınır koymaktan hiç bir zarar gelmez. Çocuklarımızın kurallara ve sınırlara ihtiyaçları var. İsteseler de istemeseler de. Öyle gelişi güzel “ben bu kuralı koydum bundan sonra böyle          değil ama güzel bir şekilde açıklamalı çocuklara, gerekirse defalarca. Sonra bir bakacağız kendi sınırlarını, kendi kurallarını kendileri koyacaklar.  Ektiğimizi biçeceğiz, buna yürekten inanıyorum.

Kurallar ve sınırlarla belki de onlara temel alışkanlıklarını kazanmalarına yardımcı oluyoruz ne dersiniz? Önemli olan hayatımızdaki iyi alışkanlıklarla onlara iyi örnek olmak onlara küçük yaşlarda iyi alışkanlıklar kazandırmak. Ne demiş William James 1892'de  "Bütün hayatimiz, bir yığın alışkanlıktan başka bir şey değildir".

Evet, zor oluyor biliyorum ama sonu iyi olacak. Emeğimizin karşılığını alacağız hem de en güzel şekilde.

Yazar Hakkında

/images/manolya-1.png

Manolya GÜMÜŞAY

Eğitim Koçu

annerehberi.com.tr yazarı

Yazarın tüm makaleleri

Yorum yap