DİYETİSYEN NİHAL KELEŞ

Evet, geçen hafta duyurusunu yapmıştık, yeni blog yazarımızla tanıştırmak istiyoruz şimdi sizleri. Kendisinin instagram adresinde paylaşımlarını görünce, tanışmak ve yazılarının daha kalıcı ve daha ulaşılabilir hale getirmek istediğimizi ilettik kendisine. Kırmadı bizleri kabul etti. İyiki tanışmışız, tanışmamıza vesile olan @dr.efsunsızmaz a ayrıca teşekkür ediyoruz. Ofisine gider gitmez hemen bir kilo kontrol ve vücut analizi yaptı sağ olsun. Bilgi dolu bir vücut analiz dosyası, güleryüz, hoş sohbet ve birlikte neler yapabileceğimizi konuşarak ayrıldık birbirimizden. Şimdi kendisini daha yakından tanımanız için sizleri keyifli yazımızla baş başa bırakıyoruz.

BİZE BİRAZ KENDİNİZDEN VE DİYETİSYEN KLİNİĞİNİ AÇMA HİKAYENİZDEN BAHSEDER MİSİNİZ? 

Merhaba, bildiğiniz üzere beslenme uzmanıyım, lisansımı Erciyes Üniversitesi’nde, uzmanlığımı İstanbul Acıbadem Üniversitesi’nde tamamladım. Evli ve iki çocuk annesiyim. Öğrencilik dönemimde 2 yıl Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin diyetisyenliğini yaptım, mezun olup Adana’ya döndüğümde özel bir hastanede 2 yıl görev yaptım, zamanla polikliniğe başvuran danışanların sayısının artması ile birebir ilişkiden daha çok keyif aldığımı fark etmeye başladım. Bu nedenle 2012 Şubat ayında ofisimi açtım.

 İLK ZAMANLARDA ZORLUKLARLA KARŞILAŞTINIZ MI KISACA BAHSEDEBİLİR MİSİNİZ?

Yaşadığım en büyük zorluk ilk adımı atmaktı. Çünkü Adana’da daha öncesinde hiç özel hizmet veren diyetisyen ofisi yoktu. Önümde bir örnek olmaması ne ile karşılaşacağım konusunda belirsizlik yaratıyordu. Bu noktada en büyük destekçim eşim oldu ve onun verdiği güç ile cesaret edebildim.

Bunun yanında; gelen danışanlarımızın hızlı kilo verme talepleri ile çok karşılaştım ve her zaman hız değil istikrarın kazandıracağını, sağlıklı beslenmenin dönemsel olmadığını anlatmak ile uğraştım, şimdi başvuranların tarzımı ve yaklaşımlarımı bilerek başvurduğunu, sağlık odaklı olduklarını görmek beni mutlu ediyor.

‘Diyet’ sözcüğü bize korkunç geliyor ise; öncesinde bilincimizi değiştirmeliyiz çünkü bu sözcüğün anlamı ‘yaşam tarzı’ demektir ve diyet sadece günlük, haftalık veya mevsimlik olmamalıdır.

 SON ZAMANLARDA DİYETİSYENLERE YOĞUN İLGİ VAR BUNUNLA İLGİLİ BİR ŞEYLER SÖYLEMEK İSTER MİSİNİZ?

Bu ben ve meslektaşlarım açısından oldukça sevindirici bir durum, çünkü yıllarınızı vererek aldığınız eğitime verilen değeri ifade ediyor ve ‘zayıflamak az yemekten ibarettir’ düşüncesinin yıkıldığı anlaşılıyor. Fakat üzüldüğüm nokta zaman zaman mesleğimizin istismar edilmesi. Çünkü; diyet tedavisi ciddi bir meseledir ve bireyseldir. Sosyal medyadaki bilgi kirliliği ve yarışlar beni üzüyor.

Bu durumun olumsuz bir yanı da diyetisyen olmayanların da; mesleğimizin popülaritesinden yararlanma çalışmaları ve bu ciddi bilim dalının eğitimini almadan insanlara önerilerde bulunmasıdır.

 BURADA NE TÜR HİZMETLER VERİYORSUNUZ?

Ofisimize en çok kilo verme diyetleri için başvuranlar olmakta. Biz de gelen tüm danışanlarımızın vücut analizlerine ve kan değerlerine bakarak beslenme programlarını belirliyor ve belirli periyotlar ile takiplerini yapıyoruz.

Bununla beraber; sporcularda, gebelerde ve emzirenlerde beslenme programları ve tüm hastalıklara özgü beslenme programları uyguluyor, besin intolerans testleri yapıyoruz yani hangi besinin vücudumuza yaramadığını ortaya çıkararak ona uygun bir beslenme sağlıyoruz. Kilo alma diyeti için de bize başvuran oldukça fazla danışanımız var.

 ONLİNE DİYET HİZMETİDE VERİYORSUNUZ SANIRIM, BU KONUYU BİRAZ DAHA AÇABİLİR MİYİZ?

Online diyet; uzaklık veya hareket kısıtlılığı yüzünden yüz yüze yapamadığımız görüşmeleri internet veya telefon aracılığıyla yapma şeklidir. Fakat açıkça ifade etmeliyim ki; ben sıcak ilişkileri ve dokunabilmeyi daha çok seviyorum. Bu nedenle; online diyet de uygulayacak olsak danışanı en az bir kez ofisimizde ağırlamayı, onu tanımaya çalışıp sonrasında online diyet ile tedaviye devam etmeyi tercih ediyorum.

İNSTAGRAM FENOMENİSİNİZDE AYNI ZAMANDA? BU KONUYLA İLGİLİ BİRŞEYLER SÖYLEMEK İSTER MİSİNİZ?

Sosyal medya insanlara ulaşmak için harika bir araç. İnstagram da bu mecrada en etkilisi. Bahsettiğim gibi bizim meslekte ciddi bir bilgi kirliliği var ve bu nedenle insanların doğru bilgileri elde etmesi ve bilginin ulaşılabilir olması gerekiyor, bu anlamda mesleğini hakkıyla yapan diyetisyenlere de ciddi iş düşüyor. Bazen daha önce hiç görmediğim insanların beni durdurup ‘sadece sizi takip edip verdiğiniz bilgileri uygulayarak kilo verdim’ veya ‘sağlığıma kavuştum’ demeleri mesleki tatminimi artırıyor.

ÇALIŞMA SAATLERİNİZ NASIL?

Hafta içi gün içerisinde ofiste danışanlarımı kabul ediyorum, çalışma saatlerinden dolayı gündüz gelemeyenler için haftanın belirli günleri akşam saat 19.00’a kadar danışanlarımıza randevu verebiliyoruz.

YÜRÜTTÜĞÜNÜZ BİR SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ VAR MIDIR, OLACAK MIDIR?

Yapabileceğim en güzel yatırımın çocuklara ve gençlere sağlıklı beslenmeyi anlatarak daha sağlıklı bir gelecek elde etmeleri adına çalışmak olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle okullarda beslenme eğitimleri veriyor, özellikle yatılı öğrencilerin kaldığı toplu beslenme yapılan okullara menü planlıyorum. Çünkü sağlıklı beslenmenin, okul başarısının mihenk taşı olduğuna inanıyorum.

Bunun yanında bazı günlerde sosyal medyada duyurarak bize ulaşmak isteyen fakat maddi sıkıntılar çektiği için özel hizmet alamayacağını belirten kişilere ücretsiz vücut analizi ve toplu bilgilendirme seminerleri yapıyorum.

İşin içinde çocukların olacağı her türlü sosyal sorumluluk projesinde seve seve bulunacağımı da belirtmek isterim.

 İLETİŞİM

Adres: Cemalpaşa Mah. Gazipaşa Bul. Mengi Apt Daire:3 Seyhan / ADANA

Tel: 05443099361 – 0322 402 00 65

Web:  www.nihalkeles.com

İnstagram: https://www.instagram.com/dytnihalkeles/

GÖRSELLER

Yorum yap