Çocuğuma İngİlİzce öğretmeye nereden başlamalıyım Nasıl bİr yol İzlemelİyİm

Meslek hayatım boyunca velilerden en çok gelen sorulardan biridir. Biz ne yapalım? Nereden başlayalım? Bu soruya cevabım hep şu olurdu: Kendi ana dilinizi nasıl öğrendiğinizi düşünün. Kendi anadilinizi öğrenirken bir ders gibi, elinizde bir program konu konu ilerlediniz mi? Hayır, çevresel faktörlere maruz kaldınız ve sesleri duyarak yavaş yavaş tanımaya öğrenmeye başladınız. Bu yüzden hedeflediğiniz dilde, ne kadar aktif, istekli, araştıran, o dili kullanan ve onu hayatınızın içine alan olursanız çocuğunuzda bu sürecin bir parçası olacaktır.

Çocukları yabancı dile bir görev bilinci ile değil, eğlenerek, oyunlar oynayarak, şarkılar söyleyerek beraber filmleri izleyip kitaplar okuyarak hissettirmeden tanıştırmanız önemli olacaktır. Çok minikler için şarkılar, görsel kartlar ve renkli kitaplar ilgi çekenler arasında. Bol bol şarkı söyleyip, dans edebilirsiniz. YouTube' da dilediğiniz konu ile ilgili bir ton çocuk şarkısı var aynı şekilde renkli ve çocuğun yaşına uygun kitapların üzerinden giderek yeni kelime ve yapılar öğrenmesini sağlayabilirsiniz. Kitap okurken kullandığımız ses tonu jest ve mimikler çocukların ilgisini çeker. Yeni öğreteceğiniz kelime ve yapıların İngilizcesini söyledikten hemen sonra Türkçesini de belirtmenize gerek yok. Örn: Look! An apple. Bak! Bir elma. Çocuk görseli görünce zaten bunun ne olduğunu siz çevirmeden anlayacaktır ve en önemlisi; sakin olun, kaynak çok. Önemli olan sizin buna karar vermeniz ve başlangıç yapmanız. Başlangıç yaptınız ve işler hiç de istediğiniz gibi gitmiyor. Çocuktan yanıt yok. Bu noktada hedeften vazgeçmeden yaptığınız şeyleri tekrar etmek olacaktır. Belki de gittiğimiz yolu değiştirmek faydalı olacaktır. Farklı bir şarkı, farklı bir hikaye kitabı, eğlenceli dans etmek ya da oynadığımız oyundan farklı bir oyun oynamak gibi.

Çocuğunuz ilk kez hedef dil ile karşılaşıyor ise şaşırıp kalabilir. Sessiz kalabilir, çekinebilir, zorlanabilir yeni bir dil öğrenmeyi reddedebilir. Israrlarınıza rağmen hiç cevap vermeyebilir; ama “sabır” bu süreçte en önemli yol arkadaşınız olacaktır. Çocukla zıtlaşmayın. İstikrar ile devam ederseniz her şey yoluna girmeye başlayacaktır. Denemeye değer.

Yazar Hakkında

/images/whatsapp-image-2021-09-08-at-164554.jpeg

Leman Tatlı

İngilizce Öğretmeni

Yazar hakkında

Yazarın tüm makaleleri

Yorum yap