ADANA MÜZİK MERKEZİ

“Müzik ruhun gıdasıdır”

Ruhları müzik gıdası ile dolmuş ve gün gelmiş sevgiyle bu gıdayı çevrelerine dağıtmaya başlamışlar. Güleç ve Faik Kasapoğlu’ndan bahsediyorum. Sayın Faik Kasapoğlu’nu aradım, yürüttüğümüz projemizi, amaçlarımızı, hedeflerimizi anlattım. Bunları dinledi “kızım ne kadar güzel bir proje bu” dedi. Ben konuyu web sayfası, yayın, instagram ve facebook ta duyurulara getirince, “kızım, ben sana kızımın telefonunu vereyim (Sanem Kasapoğlu) siz genç bayanlar daha iyi anlaşırsınız” dedi. "Harikasınız hocam" diyerek Sanem Hanım’ı aradım. Gerisini zaten biliyorsunuz, çocuklar, yaptıkları, yapacakları, başarıları, birlikte yapacağımız projeler, öğrendiklerimin hepsini not aldım. Seviyorum sanatçı ruhlu insanlarla sohbeti ben onu fark ettim. Bende de keşfedilmeyen bir ruh mu var acaba bilemedim valla. Bir gün beni de keşfeder mi birileri ne dersiniz  :) ?

  BİZE ADANA MÜZİK MERKEZİ’ NDEN BAHSEDER MİSİNİZ?

Adana Müzik Merkezi; anne ve babam, Güleç ve Faik Kasapoğlu, Gazi Üniversitesi Müzik Fakültesi mezunu iki sanatseverdir. Merkezimiz Adana‘ da hizmet veren ilk müzik okuludur. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak çalışmaktayız.

Ben Çukurova İktisadi İdari Bilimler İşletme Fakültesi ve Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuarı Yarı Zamanlı Piano Bölümü mezunuyum. Aynı zamanda 8 yıldır çocuklara orff eğitmenliği, beden perküsyonu ve müzik terapi yapıyorum bunlarla alakalı çok fazla eğitim ve sertifikam var. Şubat ayı itibariyle Kenan Evren Şubemizde 0-2 yaş, anne-çocuk ritim sınıfı, 2-4 yaş ritim sınıfı açılacağı müjdesini vermek istiyorum. Haftanın belli günlerinde 1’er saatlik etkinlikler şeklinde planlamaktayız.

Bir çocuğun okuma öğrenmeme ve matematik öğrenmemesi ihtimali yok, ama erken yaşta alınacak bir piyano eğitimi, orff ya da bir spor dalı eğitimi çocukların bilişsel zekâsını matematik zekâsını hareket kabiliyetini ve koordinasyon kabiliyetini en yüksek seviyeye ulaştıracaktır. Zaten bunları yapabilen çocuk her zaman hayatı boyunca hem sosyal hem de başarılı olacaktır diye düşünüyorum. Önce ruhu güzelleştirmek lazım.

Çok eski bir okul olduğumuzdan mutlaka birilerinin yolu Adana Müzik Merkezi' nden mutlaka geçmiştir.

MERKEZİNİZDE VERMEKTE OLDUĞUNUZ EĞİTİM PROGRAMLARI NELERDİR?

Öncelikle kayda gelen öğrencilerimizi ücretsiz bir müzikal teste tabi tutuyoruz. Sonra eğer seçilen enstrümana uygunsa, bir sonraki aşamada hangi programa kayıt yaptırmak istediği konusunda sohbet ediyoruz. Eğitim programlarımızdan bahsedecek olursak;

  • Erken yaş müzik eğitimi programı:

 0-7 yaş çocuklarımıza hitap eden, erken yaşta müzik eğitimi, oyunlarla, şarkılarla, taşlarla, sopalarla, el göz koordinasyonu ile kulak gelişimi ve çok ciddi zeka gelişimi sağlanabilecek bir alandır. Erken müzik eğitimini müzik terapisi ile birleştirdiğimiz zaman, çocuğun duygusal ve ruhsal alandaki boşlukları yakalayabilmesi ve bunların erken yaşta tespit edilmesi çocuklar için hayatları boyunca çok büyük bir artı. Çocuklar artık çağımızda hareketten uzak oldukları için, kasları ve koordinasyonlarında çok ciddi eksiklikler var. Çocukları bu dijital dünyadan uzak tutarak, bol müzik dinleyerek, zıplayarak hoplayarak uzak tutmamız gerekiyor.

  • Londra Müzik Akademisi sertifika programı:

15 yıldır Londra Müzik Akademisi Güney Bölgesi Temsilciğini yapıyorum. Yılda bir kez Londra’dan sınav komisyonumuz geliyor. Haziran ayı içerisinde sınavlarımızı yapıyoruz. Programı tamamlayabilen öğrenciler, Times Value Üniversitesi’ nden denklik almış sayılıyor, oradan direkt mezun sayılıp yurt dışında müzik eğitimlerine devam edebiliyorlar. Ellerindeki sertifikayla dünyanın neresine giderlerse gitsinler müzik seviyelerini rahatlıkla ifade edebiliyorlar.

Müziği iş olarak değil de hobi olarak devam ettiren çocuklarımız, aldıkları sertifikalarla yurt dışındaki üniversitelerin farklı bölümlerinden (tıp, mühendislik vb.)  burslar kazanabiliyorlar.

  • Milli eğitim sertifika programı:

Milli Eğitime bağlı olarak öğretmenlik ve usta öğretici belgeleri verebiliyoruz. Branşlara göre yıllar değişiyor. 2-8 yıl arası eğitim görülmesi gerekiyor. Katılımcılarımız yıl sonunda sınavlara giriyorlar. Sonucunda usta öğretici belgesi alarak özel okullarda görev yapabiliyorlar.

  • Hobi amaçlı müzik eğitim:

Yaş sınırlamamız olmaksızın hobi amaçlı enstrüman çalmak isteyen herkese açık bir programdır.

MERKEZİNİZDE HANGİ SANAT DALLARI VAR?

Merkezimizde bütün enstrümanların eğitimini verebiliyoruz. Piyanoda haftada bir gün bir saat şeklinde uygulama yapıyoruz. 4-6 yaş arası çocuklarımız 1 saat boyunca derse odaklanamadığı için yarım saatlik derslerimiz var. Çok ta verimli geçen dersler.

Koro çalışmalarımız mevcut. Büyükler için olan koromuz Türk Sanat Müziği, küçükler için olan Çocuk Korosu şeklindedir.

Her çarşamba velilerimizin, öğrencilerimizin seviyelerini görmesi amacıyla ve çocuklarımızın özgüveninin gelişmesi amacıyla düzenlediğimiz dinletilerimiz var.

İKİNCİ ÇOCUK İÇİN İNDİRİM UYGULUYOR MUSUNUZ?

Kardeş için, eski öğrenci ve öğretmenler için belirli oranlarda indirimlerimiz var.

ÇALIŞMA GÜN VE SAATLERİNİZ NEDİR?

Pazartesi - cumartesi arası 09:00-20:00 saatleri arası açıktır, Pazar kapalıyız.

Kenan Evren Şubesi Salı- Pazar arası açık:9:00-20:00, pazartesi kapalı.

Yaz tatili ve sömestr tatilinde hızlandırılmış kampanyalı programlarımız mevcuttur.

MERKEZİNİZİ DİĞER MERKEZLERDEN AYRIRAN EN ÖNEMLİ ÖZELLİĞİ NEDİR?

Kurucularının müzik öğretmenleri olması, sanata ve müziğe gönlünü veren bir ailenin kurmuş olduğu bir merkez olmasının en önemli özelliklerimizden olduğunu düşünüyorum. Farklı programların olması. En eski okul olmasının da çok ciddi deneyim anlamında farklılık kattığını düşünüyorum.

Evet röportajımızın sonuna gelirken bu bilgileri benimle paylaştığınız için çok teşekkür ediyorum Sanem Hanım. En kısa sürede etkinliklerde görüşmek üzere diyorum. İyi çalışmalar.

İLETİŞİM BİLGİLERİ

 

MERKEZ

Adres: Cemalpaşa Mah .Toros Cad. 63007 Sok Akasya Apt 20/1 Seyhan

Tel: 0 (322) 457 5060, 0 (530) 528 0022

Web: https://www.adanamuzikmerkezi.com/

Facebook: https://www.facebook.com/Adana-M%C3%BCzik-Merkezi-451638614924703/

İnstagram: https://www.instagram.com/adana_muzikmerkezi/?hl=tr

ŞUBE (TURGUT ÖZAL ŞUBE)

Adres: Mahfesığmaz Mah. 79159 Sk. Kaçar Apt. Asma  kat No:5 Çukurova

Tel: 0(322) 231 0854, 0 (538) 315 15 17

GÖRSELLER        

Yorum yap