Adana Doğum Akademisi

@banuikincisoy la da tanışmak kısmet oldu. İnstagramda görüyorduk ancak tanışmıyorduk kendileriyle. Sizler için gittik tanıştık. Sizler için diyoruz ama asıl kendimizi motive ediyoruz, böyle değerli insanlarla tanışarak. En güzel tarafı da bu oldu Annerehberinet’i kurmamızın. Çok değerli insanlarla tanışıyor, görüşüyor, neler yapabileceğimizi konuşuyor olmamız. Sonrasında bağımızı koparamıyoruz zaten. Ofis ziyaretimizde UCİM toplantılarından tanıştığımız, Banu Hanım’ın asistanı Gaye Hanım karşıladı bizi. Banu Hanım’ın şanslı olduğunu düşünüyorum. Böyle gelişime açık, nazik, inovatif, yaratıcı bir asistanla çalıştığı için. Sonrasında da Banu Hanımla tanıştık tabi ki, kendimizi, neler yaptığımızı anlatmamıza gerek kalmadan bize, bizi anlattı, takip ettiği kadarıyla. Öyle güzel cümleler duydum ki kendisinden, bu düşünceleri için ayrıca teşekkürlerimi iletiyorum buradan. Şimdi dilerseniz Kasım ayında açacakları Adana Doğum Akademisi’ni daha yakından tanıyalım ne dersiniz?

SİZLERİ BİRAZ TANIYABİLİR MİYİZ?

Merhaba, ben Banu İkincisoy Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri’nin ve Adana Doğum Akademisi’nin kurucusu Banu İkincisoy. Uzun zamandır anne-baba eğitimleri ve öğretmen eğitimleri üzerine çalışıyorum. Ebeveynler ve eğitmenlerle iç içe olan bir mesleğim var. Çok uzun zamandır ebeveyn olma yolunda ilerleyen bireylerle çalışma projem vardı. Çünkü bir aile kurmak ve anne-baba olmanın hazırlığı henüz o aşamaya gelmeden yapılmalı diye düşünüyorum. Kısacası farkındalığı semptom oluşmadan önce yaratarak ebeveynlerle el ele bir toplum değişim projesi yürütmek istiyordum. Ekibimizle aylarca bu konular üzerinize toplantı yaptık, neden bebeklik dönemi bile değil de hamilelik döneminde eğitim vermeliyiz, anne-baba adayları en çok nelere ihtiyaç duyuyor, hangi alanda ne derece yeterliliklere sahipler, nasıl geliştirebilirler, toplumumuzun amaçladığımız farkındalık seviyesine gelmesi için ebeveynlerle el ele neler yapabiliriz? Bu sorular üstüne çok düşündük, eğitimin içerisine eklediğimiz her modül için işine gönül vermiş ve yaptığı işi aşkla yapan eğitmenlerle çalışmak istedik ve bu sürecin sonucunda Adana Doğum Akademisi’ni kurduk.

ADANA DOĞUM AKADEMİSİ NE ZAMAN KURULDU? BİRAZ DİĞER PROJELERİNİZDEN DE BAHSEDER MİSİNİZ?

Adana Doğum Akademisi’nin temelleri Mayıs ayında atıldı. Yaz döneminden şu ana kadarki süreçte içerik üzerine çalıştık, şu anda projemiz hazır ancak yine de eğitmenlerimizle devamlı olarak toplanıyoruz ve projemizi nasıl geliştirebileceğimiz hakkında konuşuyoruz. Kasım ayında hem doğum akademimiz, hem öğretmen eğitimimiz, hem de yeni açacağımız anne-baba eğitimimiz başlıyor. Devamlı olarak ebeveynlerle ve eğitimcilerle iç içe olduğumuzdan karşılaştığımız her durumu bir sonraki süreçte ihtiyaç duyulan şekilde sunmak üzere masaya yatırıyoruz.

DOĞUM AKADEMİSİ PROJENİZ HAKKINDA DAHA DETAYLI BİLGİ ALABİLİR MİYİZ?

Adana Doğum Akademisi aslında bir değişim projesi. Değişimin ilk adımı ise farkındalıktır. Yaşadığımız çevreye, içinde bulunduğumuz topluma sağlayacağımız en büyük katkı eksik yönlerimiz konusunda farkındalık yaratmaktır. Biz de bunu anne ve baba adaylarıyla el ele yapmayı amaçlıyoruz. Bizim ebeveynlerden beklediğimiz destek kendi hikayelerinde kırılma noktaları ile yüzleşmekte direnç göstermemeleri. Bunu başardığımız takdirde kendi hikayelerini çocuklarına aktarmadan birlikte yepyeni bir hikaye yazabileceklerdir. Unutmamalıyız ki aile değişirse çocuk değişir, çocuk değişirse toplum değişir. Biz de dolaylı yoldan toplumumuza katkı sağlamak için bu gibi eğitim projeleriyle çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Doğum akademisindeki eğitimlerin her biri ayrı ayrı kendi içinde oldukça etkili, ama sonuca baktığımızda hepsi aynı amaca hizmet ediyor diyebiliriz, hepsi bir araya gelince haliyle daha etkili olması kaçınılmaz oluyor. Ailelerin ihtiyaçlarına göre ince detaylarla düşünülen bu eğitim programı, tam 12 modülden oluşuyor. Ayrıca programın içerisinde yer almasa da gidişata göre ailelerimizin talep ve ihtiyaçlarını dikkate alarak çeşitli atölye ve seminerler de açacağız. Aileler talep ettiği sürece, tüm istek ve ihtiyaçlarını karşılamak adına biz yanlarındayız. Eğitim vermek ve almak yalnızca bir başlangıç. Ebeveynlerle devamlı temas halinde olacağımız asıl süreç “öğrendiklerini beceriye dönüştürme” süreci… Eğitimlerimizden sonra ebeveynler ne zaman isterlerse bu konuda bizden danışmanlık alabilecekler.

AKADEMİNİZDEKİ EĞİTMENLERİ TANIYABİLİR MİYİZ?

  • Banu İkincisoy (Gordon Training International Lisanslı Anne-Baba Eğitmeni / Psikolog)

Kurum: Banu İkincisoy Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri

  • Banu Beybolat (Nefes Koçu/ Thetahealing Terapistiyim)

Kurum: Banu Beybolat Nefes Dönüşüm Gelişim

  • Ayşe İpek (Hamile Yogası Eğitmeni)

Kurum: Yoga Loft Adana

  • Gaye Zorlukol (Proje ve Eğitim Koordinatörü / Çocuk Gelişimi Eğitmeni)

Kurum: Banu İkincisoy Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri)

 

İLETİŞİM BİLGİLERİ

Adres: Ziyapaşa Blv. Kurtuluş Mh. Nakiboğlu Apt. Kat:1 Daire:2 Seyhan/ADANA

Tel: 05383207322‬

Web: http://banuikincisoy.com.tr/

İnstagram: https://www.instagram.com/banuikincisoy/

İnstagram: https://www.instagram.com/adanadogumakademisi/

Yazar Hakkında

/images/manolya-1.png

Manolya GÜMÜŞAY

Eğitim Koçu

annerehberi.com.tr yazarı

Yazarın tüm makaleleri

Yorum yap