Adana Seyhan Belediyesi Bilgievi Projesi

Pandemi çoğu alışkanlığımızı değiştirdi. Günlük rutinlerimizden, sosyal ilişkilerimize, alışveriş tarzımızdan, beslenmemize ve hatta eğitime kadar oldukça geniş bir yelpazede birçok alanda alışkanlıklarımızı tekrar gözden geçirmemize neden oldu. Bu süreçte en fazla konuşulan konu ise hiç şüphesiz eğitim başlığı oldu. Belki zaman zaman sağlığın bile önüne geçen bir konuydu “EĞİTİM”. Ekrandan uzak tutmaya çalıştığımız çocuklarımızı ekranların karşısına koyduk. İmkanı olan, bilgisayara ulaşabilen olduğu gibi ulaşamayan çocuklarımız da oldu, bu çerçevede öğrenme kayıplarından, eğitimde fırsat eşitsizliğinden sıklıkla bahsettik.

Projeler ihtiyaçtan doğar. Seyhan Belediyesi de bu ihtiyacı görerek Bilgievleri projesini hayata geçirmiş. Bilgisayarlar, internete bağlantıları, ders çalışma alanları ve kütüphane şeklinde halka ücretsiz hizmet veren hizmet binaları oluşturmuş. Öğrencilerimiz buralarda bilgiye ve öğrenmeye ulaşmanın mutluluğunu yaşıyor. 8 Mahallede hizmet veren binaların yanında köylere de hizmet götürmek amacıyla “Gezici Bilgievi” projesi ile de her yere ulaşan bir proje haline gelmiş.

Evinde bilgisayarı olmayan çocuklarımız için, ister ders dinlemek için isterse bir araştırma konusunu araştırması için kendi ödevini bilgisayarda hazırlaması için bulunmaz bir çalışma alanı olmuş Bilgi Evleri. Veya eviniz kalabalık ve çocuğunuz ders çalışmıyor Bilgevi’ ne giderek sessiz, sakin ve güvenilir yeni nesil kütüphanelerde istedikleri kadar ders çalışabilirler.

Bilgi Evleri adresi aşağıdaki gibidir;

Yeşilyurt Bilgievi Yeşilyurt Mahallesi 70529 Sokak No:34

Fatih Bilgievi Fatih Mahallesi 73121 Sokak No:9

Yeşilyuva Bilgievi Yeşilyuva Mahallesi 36060 Sokak No:1

İstiklal Bilgievi İstiklal Mahallesi 40031 Sokak No:81

Yeşilevler Bilgievi Yeşilevler Mahallesi 52110 Sokak No:34

Mıdık Bilgievi Mıdık Mahallesi 11219 Sokak No:14

Gülbahçesi Bilgievi Gülbahçesi Mahallesi 13454 Sokak No:14

Dağlıoğlu Bilgievi  Dağlıoğlu Mahallesi 14018 Sokak No:14

Şimdi çevrenizde ya da tanıdığınız bu bilgiye ihtiyacı olduğunu düşündüğünüz bir tanıdığınız varsa ona haber verme zamanı. Haydi bilgiyi paylaşmamıza siz de yardım edin.

Yazar Hakkında

/images/manolya-1.png

Manolya GÜMÜŞAY

Eğitim Koçu

annerehberi.com.tr yazarı

Yazarın tüm makaleleri

Yorum yap