KREŞ VE GÜNDÜZ BAKIMEVİ İLE ANAOKULU ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR?

Bugünkü yazımızda hep karıştırılan iki kavram olan kreş ve gündüz bakımevi ile anaokulu arasındaki farklara değineceğiz.

Anaokulları ile kreşler ve gündüz bakım evleri her zaman birbirleri ile karıştırılır. Bu iki kurum özellikle dört bakımdan birbirlerinden farklıdır.

* Bağlı resmi organlar: Kreşler ve gündüz bakımevleri T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyet gösterirler ve denetimleri bu makam tarafından yapılır. Anaokulları ise çocuklara okul öncesi eğitim veren, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı faaliyet gösterirler ve denetimleri bu makam tarafından yapılır.

* Tabi oldukları yasal düzenlemeler: Kreşler ve gündüz bakımevleri çalışma yöntemleri Özel kreş ve Gündüz Bakımevleri ile Özel Çocuk Kulüplerinin Kuruluş ve İşleyiş Esasları Hakkında Yönetmelik ile belirlenir. Anaokullarınınki ise Okul Öncesi Eğitim ve ilköğretim Kurumları Yönetmeliği ile düzenlenmiştir.

* Özellikleri ve uyguladıkları eğitim programları bakımından birbirlerinden farklı kuruluşlardır.

* Kabul ettikleri yaş grupları: Kreşler ve gündüz bakım evleri, 0 ile 6 yaş arasındaki çocuklara hitap ederken, anaokulları 3 ile 6 yaş arasındaki çocuklara hitap etmektedir.

Yazılarımızda da sıkça bahsettiğimiz yoğun iş hayatında aktif olan anneler doğum izni bittikten sonra çocuklarını nine, dede veya bakıcılara bırakmak durumunda kalmaktadır. Peki, bu seçeneklerden biri yoksa çalışan annemiz ne yapacak? İşte bu noktada anaokulları değil ama kreşler ve gündüz bakımevleri devreye giriyor. Çarşamba günü Adana’da hizmet veren kreş ve gündüz bakım evi listemizi yayınlayacağız. Sevgiyle kalın.

Adana Kreş ve Gündüz Bakımevleri ile ilgili detaylı bilgiye https://adana.aile.gov.tr/iletisim adresinden ulaşabilirsiniz.

Yorum yap